Z médií

Ozvěny dne

9. ledna 2012 / rozhovor v médiích

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Jan BUMBA, moderátor:

Pokud Věci veřejné nepodpoří vyrovnání státu s církvemi, hrozí rozpad koalice. Takto kategorické stanovisko sdělili zástupci ODS a TOP 09 na dnešním jednání nejmenšímu koaličnímu partnerovi, straně Věci veřejné. Véčkaři nejprve přišli s tím, aby se pozastavila výplata finančních náhrad církvím do doby, než na tom bude ekonomika českého státu lépe. Poté navrhli, aby se sloučila některá ministerstva nebo zrušily některé úřady, čímž by se ušetřilo na církevní restituce. Předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury jsem se zeptal, zda tedy jeho strana a TOP 09 odmítají jakékoliv ústupky či změny dohody o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Přesně tak, koalice se dohodla, zhruba před rokem vytvořila vládní komisi, ve které zasedli po dvou zástupcích všech koaličních stran, celou dobu jednali zástupci 17 církví a náboženských společenství. A my jsme si velmi cenili toho, a ceníme toho, že došlo k dohodě 20 subjektů. Ta dohoda byla stvrzena podpisy a my nevidíme žádný důvod, proč bychom tu dohodu měli znova revokovat a znova do těch jednání vstupovat. Takže my  oprávněně očekáváme, že všech ostatních 19 partnerů tu dohodu dodrží a deklarujeme, že ODS je jako jeden z 20 signatářů této dohody, je připravena tu dohodu podpořit, hlasovat pro ní ve vládě a hlasovat pro ní ve sněmovně.

Jan BUMBA, moderátor:

Není ale důvodem pro případnou změnu postoje to, o čem hovoří Věci veřejné, a sice, že došlo k výraznému zhoršení ekonomického výhledu?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, to není důvodem, protože předpokládané výdaje státního rozpočtu jsou zhruba 2 miliardy. Vím, že to číslo je obrovské, ale při výdajích 1,2 bilionů je to necelé 2 promile rozpočtu. Když bych to chtěl převést na rodinný rozpočet, tak pro rodinu, která má příjem 20 tisíc měsíčně, se jedná o výdaj 40 korun. A sami vidíme z toho poměru, že to číslo není nijak dramatické. My jsme přesvědčeni, že to má být prioritou této vlády, a jsme připraveni ty peníze najít. Na tom jednání tady zaznělo z úst pana ministra financí, že ty peníze najde v kapitolách, které spravuje ministerstvo financí.

Jan BUMBA, moderátor:

Je to tak významná priorita, že stojí za to dát skutečně to ultimátum, že pokud Věci veřejné nepodpoří tu dohodu, tak se může rozpadnout vláda.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

U každého zákona platí, v případě koaliční vlády, že může vláda na tom zákoně skončit. Není to nic nového, ani u toho, ani u jiného zákona. Nemá cenu v zákonu říkat, pokud se nedomluvíme, padne vláda, to je podle mě součástí koaličního vládnutí, platí to pro tuto vládu, platilo to pro předchozí vlády, které byly koaliční, platí to v jiných evropských zemích, není to nic, nic překvapivého. Máme koaliční dohodu, a předpokládáme my i naši partneři podle mě úplně stejně, že budeme koaliční dohodu plnit. Takže není to žádná speciální situace zrovna u tohoto zákona, to platí u každého jiného zákona, který jde do vlády nebo do sněmovny. Prostě koaliční vláda může skončit na kterémkoliv návrhu zákona. My věříme, že neskočí a že ty dohody, tak jak jsme doposud našli u jiných zákonů i tady tu dohodu, kterou jsme již našli, ta dohoda byla podepsána, že pro ní budeme prostě hlasovat.

Jan BUMBA, moderátor:

Na tom dnešním koaličním jednání, pane předsedo, probírali jste nějak seriózně ten návrh na sloučení některých ministerstev, aby se ušetřilo na finanční náhrady?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, k tomu jsme se vůbec nedostali. Ale platí to, co jsme říkali už v minulých dnech. Program snižování výdajů státu, zejména těch režijních, je dlouhodobým cílem ODS, v tom není žádný problém, to není žádný nový požadavek. My ovšem říkáme, že musíme rušit agendy. To je důležité, protože tam je ta samotná úspora. To samotné sloučení ministerstev žádné peníze ušetřit nemusí. Takže my jsme, a dlouhodobě říkáme, jsme připraveni dále hledat agendy, které se mohou zrušit, které jsou nadbytečné, které může vykonávat méně úředníků a tím šetřit provozní výdaje státu, ale to platí dlouhodobě. Obecně s tím nemáme žádný problém, jenom to nechceme svazovat s již uzavřenou dohodou.

Jan BUMBA, moderátor:

Tolik předseda poslaneckého klubuODS Zbyněk Stanjura. 

štítky: #