Ozvěny dne
6. prosince 2011 / rozhovor v médiích
Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Čas určený pro hledání politické shody na změně způsobu volby prezidenta z nepřímé na přímou se krátí. Aby mohla příští hlavu státu vybírat veřejnost, museli by poslanci přijmout příslušnou změnu ústavy na schůzi, která začala dnes. Pořád ale existují body, na kterých se představy stran vládní koalice a opoziční ČSSD tříští. Sociální demokracie navrhuje změnu prezidentových pravomocí, třeba při udělování milostí nebo jmenování členů rady centrální banky, což odmítá ODS. Obě strany se navzájem obviňují, že jde o zdržovací taktiku a snahu oddálit přímou volbu na neurčito. Pozvání do večerních Ozvěn přijal předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Dobrý večer.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
Dobrý večer.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Zvali jsme i předsedu poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce, ovšem neúspěšně. Údajně musí zůstat v jednacím sále. Pane poslanče Stanjuro, můžete potvrdit konkrétně slova Karla Schwarzenberga, že v otázce jak upravit jmenování členů centrální banky, jste se dnes vůbec nepřiblížili k dohodě s ČSSD?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
Je to pravda. My ten návrh nepovažujeme za šťastný. Vůbec si nemyslíme, že způsob volby prezidenta, přímá či nepřímá volba by měla mít vliv na jeho pravomoce v otázce jmenování členů bankovní rady. Já věřím, že si to kolegové ze sociální demokracie rozmyslí a že tento svůj požadavek stáhnou, respektive pokud ho neprosadí, že i tak budou hlasovat pro přímou volbu prezidenta, i když tento návrh neprosadí.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Teď je tady otázka, my samozřejmě bychom se rádi zeptali, není to možné, protože žádný ze zástupců sociálních demokratů si v tuto chvíli neudělal čas. Já se tedy ptám vás, jako zástupce ODS, pokud sociální demokracie si to nerozmyslí, nepodpoří změny ústavy, nebo nebude chtít podpořit, bude trvat na svém, jste ochotni ustoupit vy?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
V tomto bodě určitě ne. Já si myslím, že jsou minimálně tři vážné důvody, proč bychom ustupovat neměli. Za prvé, není žádná negativní zkušenost s fungováním České národní banky, měli jsme dva prezidenty, dva guvernéry centrální banky, respektive tři celkem, nebyl v tom žádný personální problém. Za druhé, ten návrh, aby se na tom podílel Senát, je podle našeho názoru nesystémový, protože centrální banka patří k moci výkonné a Senát se určitě na tom nepodílí. A za třetí, v této době, kdy je taková turbulentní doba v Evropské unii, v celé eurozóně, pohrávat si s tím, že budeme měnit postavení České národní banky, a případně vysvětlovat v zahraničí, co se vlastně děje, a jaké úmysly má politická reprezentace České republiky s centrální bankou, bych považoval za velmi špatný signál směrem do zahraničí, který by mohl negativně ovlivnit českou ekonomiku, případně cenu našich dluhopisů a podobně. A navíc ta otázka vůbec nesouvisí se způsobem volby prezidenta, zda bude volen přímo nebo nepřímo, nemá žádnou souvislost s jmenováním členů bankovní rady.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
To zní poměrně definitivně, vaše stanovisko, tedy stanovisko ODS. Je pravděpodobné nebo spíš naopak, že najdete shodu, pane poslanče, vyloženě reálně, stihnete to ještě?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
My máme pokračovat v těch jednáních zítra, kdy bude zahájeno druhé čtení. Pak jsme si domluvili další schůzku. Nicméně chci říct, že sociální demokraté celkem vznesli pět závažných připomínek nebo požadavků a z toho čtyři v této chvíli jsou, buď dva už jsou obsaženy ve vládním návrhu a u dvou jsme řekli, že jsme připraveni tento pozměňovací návrh v druhém a třetím čtení podpořit. Takže, pokud to nechtějí postavit, že bude všechno po mém, jinak nebude nic, pak bych to skutečně považoval jenom za hru o to, že někdo chce přímou volbu. Já věřím, že se zítra dohodneme, že zítra proběhne druhé čtení, příští týden třetí čtení a ten zákon získá ústavní většinu jak ve sněmovně, tak v Senátu.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Nemůže to být i zdržovací taktika ze strany ODS, pane poslanče? Ptám se i proto, že, jak jste naznačil, ani vy nejste třeba v otázce jmenování členů rady centrální banky ochotni ke kompromisu v tuto chvíli?
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
Protože si myslíme, že to vůbec s tím způsobem volby nesouvisí…
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Ale možná na tom závisí, jestli ta přímá volba bude nebo nebude už pro příští hlavu státu.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
To bychom si mohli dát deset jiných požadavků ke změně ústavy o postavení Senátu a podobně. Nemyslím si, že ten návrh je dobrý a nemůže to být tak, že jedna politická strana si vyjmenuje pět podmínek a řekne, když to nebude po našem, tak to nebude vůbec. Sama přece víte, že jsme ustoupili ve způsobu volby, kdy ODS měla úplně jinou představu o tom, jaký bude volební systém. Ustoupili jsme opozici a ten systém vlastně bude velmi podobný nebo stejný, jak se volí do Senátu. Ustoupili jsme v otázce ústavněprávní zodpovědnosti prezidenta a podobně.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Ale tady už ustupovat nebude. Říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Děkuju, že jste si udělal čas, na shledanou.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:
Na shledanou.