Z médií

Události, komentáře

6. prosince 2011 / rozhovor v médiích

Hostem komentovaných událostí ČT byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Hovořil o zákou o rozpočtovém určení daní.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

ODS chce zvýšit peníze z rozpočtového určení daní z dnešních 116,8 miliardy korun na 130,7 miliardy korun a přednostně chce přidávat obcím od 500 do 20 tisíc obyvatel. Příspěvek pro Brno, Ostravu a Plzeň by měl zůstat. Ve verzi TOP 09 by nejvíce peněz mělo přibýt lidem v obcích od dvou tisíc do 10 tisíc obyvatel, celkem 6 241 obcí by mělo dostat v novém systému navíc 13,5 miliardy korun. Daňové příjmy 4 největších měst by měly od roku 2013 klesnout o 4,9 miliardy korun. Takto jednoduchý je aktuální spor mezi vládními stranami. Dobrý večer u Událostí, komentářů. A abychom to zjednodušili, jde v podstatě o peníze ze sdílených daní a jejich rozdělení a v podstatě jde o to, jestli se přesunou peníze od velkých měst k malým obcím, nebo ne.

redaktor:
 

Jsou to pouhé dva týdny, kdy TOP 09 získala většinu v pražské radě. A přitom právě metropoli chce ministr financí z TOP 09 vzít víc než dvě miliardy. A dalším zbylým třem největším městům. To je ale velký problém pro ODS, která je v nich v radniční koalici.

Petr NEČAS, předseda strany; premiér /ODS/ (záznam):

Opakovaně jsme deklarovali, že nepovažujeme za správné Jánošíkovsky ukrajovat z příjmu čtyř největších měst.

redaktor:

ODS chce požadované miliardy pro menší města ušetřit ve státním rozpočtu. Jenže TOP 09 na přesunutí peněz z kas čtyřky největších trvá.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu strany /TOP 09 – STAN/ (záznam):

Pevně věřím, že existence této vlády je pro ODS mnohem důležitější, než její partikulární zájmy ve čtyřech městech.

redaktor:

Jen Praha by měla podle návrhu ministerstva financí přijít o 2,2 miliardy korun. Brnu, Ostravě a Plzni pak hodlá ministerstvo vzít po 900 milionech. Všechny tyto peníze by měla dostat menší města a vesnice. Magistráty Prahy, Brna, Ostravy i Plzně ale varují, že pět miliard, které by celkem měly odevzdat do společného měšce, v jejich ulicích výrazně sníží kvalitu života. Třeba v Brně a v Plzni by škrty citelně zdražily hromadnou dopravu.

Martin BAXA, primátor Plzně /ODS/ (záznam):

Například u té veřejné dopravy by to znamenalo obé, to znamená významné zdražení a současně razantní omezení služeb.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/ (záznam):

To znamená, že teď by skutečně muselo všechno zdražit, od jízdného, po vstupenky do všech zařízení.

redaktor:

Pražané by ztrátu víc než dvou miliard poznali třeba i na čistotě města.

Josef NOSEK, náměstek pražského primátora /ODS/ (záznam):

To znamená, méně uklízet silnice, znamenalo by to méně uklízet zeleň. Je to malér.

redaktor:

A brněnský primátor zase hrozí omezením kvality zdravotní péče a seškrtáním rozpočtu na kulturu.

Roman ONDERKA, primátor Brna /ČSSD/ (záznam):

To bychom se nebavili o tom, jestli organizacím příspěvkovým ve městě a divadlům, nemocnicím bychom vzali pět procent, to bychom se bavili o tom, kterou činnost by město Brno muselo utlumit.

redaktor:

Ministr financí ale tlaku velkých měst ustupovat nehodlá, i za cenu, že se vládní koalice nedohodne.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/ (záznam):

Byl bych velký, velký a naivní optimista, kdybych se domníval, že ve středu dojde k jednoznačné dohodě.

redaktor:

A dodává, že chce jen napravit údajně nespravedlivé zvýhodňování velkých měst na úkor těch malých. Krajské redakce a Petr Vašek, Česká televize.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

A ve studiu vítám předsedu poslaneckého klubu Občanské demokratické strany Zbyňka Stanjuru.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Dobrý večer.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Předsedu poslaneckého klubu TOP 09 – Starostů a nezávislých Petra Gazdíka. Dobrý večer, pánové.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Hezký večer.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

A do Ostravy zdravím sociálního demokrata a tamního primátora Petra Kajnara. Dobrý večer i vám.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:
 

Dobrý večer.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane předsedo Gazdíku, já vám odcituji to, co dnes říkal Petr Nečas. On říkal: „V současné době se jedná o umělý a zbytečný spor uvnitř koalice, který jsme schopni vyřešit. Vláda se bude rozpočtovým určením daní znovu zabývat ve středu, tedy zítra a my jsme připraveni nalézt shodu.“ Tak kde je problém?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Problém je v tom, že my nechceme dovolit, aby ODS pohřbila český a moravský venkov skrze své partikulární zájmy ve čtyřech největších městech. Tady se pořád řeší ten rozdíl mezi venkovem a těmi čtyřmi největšími městy.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Jenom pardon, premiér Nečas říkal – my jsme připraveni nalézt shodu. Tomu věříte, nebo nevěříte?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Věřím tomu. Tady s panem kolegou Stanjurou tu shodu hledáme. On je zástupce ODS ve vyjednávacím týmu v Poslanecké sněmovně a my už drahný čas tu shodu hledáme. A já si myslím, že jsme na velmi dobré cestě. Na druhou stranu to, co dnes ODS vyhlásila, příliš té shodě nepomáhá, řekněme si to na rovinu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

To znamená, že se uhnula od toho, co už jste měli domluveno, nebo jak to je?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Tím celkem razantním útokem, ve kterém mnoho věcí byly polopravdy nebo některé věci nebyly dořešeny, řečeny do konce tak, jak opravdu jsou, tak ten spor mezi starosty a mezi obcemi a městy akceleruje. Já jsem dnes dostal celou řadu mailů, kdy starostové jsou rozhořčeni. Příští rok je pro ně naprosto nejhorší, jestli tady Praha, Brno, Ostrava a Plzeň říká, že by muselo něco málo utlumit, tak obce a menší města už dávno některé věci výrazným způsobem musely utlumit a nemají takřka na nic, nedej Bože na některé investice.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

K tomu, co by se mělo utlumovat, bezesporu ještě dojdeme. Pane předsedo Stanjuro, dá se nalézt kompromis mezi tím, jestli budou odebrány peníze velkým městům a dány například těm menším, nebo ne. Je tam někde z vašeho pohledu nějaký mezistupeň, nějaký kompromis?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Určitě kompromis najít umíme. Já myslím, že k tomu přispějeme. Ale my jsme vedeni snahou přidat těm menším. A není naším primárním cílem ubrat větším městům. V tom se lišíme. Pan kolega Gazdík říká, že chceme někomu vzít, ale my navrhujeme, že těm menším městům a obcím dáme víc, než v tom návrhu TOP 09 a Starostů a nezávislých. Takže já tomu moc nerozumím té argumentaci.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Já se přiznám, pane předsedo, že teď úplně nerozumím tomu, jak chcete někomu přidat, aniž byste někde ubrali.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ale my říkáme kde ubrat. My říkáme, že máme ubrat ještě více na straně dotačních titulů, těch národních. Pokud to nebude stačit, tak jsme připraveni prosazovat, že větší díl ze sdílených daní dostanou obce a města na úkor státu. To znamená, my si myslíme, ten spor je zhruba o pět miliard, protože v té ostatní části, v těch asi 8,5 miliardách, máme shodný názor, kde je vzít. A my říkáme, že si myslíme, že pokud to je rozpočtová priorita a my tvrdíme, že ano a jenom v rozpočtu se ukážou, co jsou skutečné rozpočtové priority a co jsou jenom proklamace, tak my jsme připraveni těch 5 miliard na úkor státu přidat městům a obcím s tím, že nejvíce budeme přidávat těm obcím od 500 do 20 tisíc obyvatel a ještě jsme říkali, že úplně nejvíc by se mělo přidat obcím zejména druhého typu, to znamená, velikostně mezi jedním tisícem a deseti tisíci obyvateli, a v tom jsme v zásadě ve shodě.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane primátore Kamnaře, vám je v zásadě jedno, jestli ony peníze půjdou ze státního rozpočtu nebo odkudkoliv jinud?

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

Nemohou jít odkudkoliv jinud, než ze státního rozpočtu. Já jenom k té debatě, která tam byla. Já jsem mluvil se starosty menších obcí a ti neříkali, že by chtěli přidat na úkor velkých měst, protože si uvědomují, co velká města v regionu znamenají pro ně. Takže tam není ani spor, jak to nazval pan Gazdík, mezi malými obcemi a velkými městy, to je spor, který vyvolává jenom TOP 09.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Vy tedy tvrdíte, pane primátore, že starostům malých obcí, například těch, kteří jsou někde dole v té křivce, to znamená někde mezi, řekněme, tisícem až deseti tisíci obyvatel, že jim nejde o to, aby jim bylo přidáno na úkor velkých měst.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

Já jsem mluvil s řadou starostů tady ze severní Moravy a ti říkali – my chápeme, co Ostrava znamená pro náš region, tady jezdí třeba do Ostravy 50 tisíc lidí za prací z okolních obcí a říkají – ano, my chceme přidat, ale ne na úkor velkých měst, třeba na úkor Ostravy.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pan primátor Kajnar říká, pane předsedo Gazdíku, že to je problém vyvolaný TOP 09, že ani starostové malých obcí to nechtějí tak, jak to navrhujete vy.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

To je naprostý nesmysl. Tam ten zásadní problém je, proč má například Plzeň dostávat na obyvatele 17 600 korun ročně a České Budějovice, které si myslím, že jsou na tom úplně stejně jako například Ostrava, plní naprosto stejné samosprávné funkce a ti obyvatelé okolních obcí do nich dojíždějí stejně tak jak do Liberce, Hradce Králové, proč má České Budějovice, Liberec nebo Hradec Králové zůstávat zhruba 9 700 korun a Plzeň 17 600, to je zásadní nepoměr. My jediné, o co nám jde, tak je, abychom do rozpočtového určení zavedli systém. Ta čtyři největší města dostávaly roky neoprávněně mnohem víc peněz, než si zasloužily.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Co to znamená neoprávněně?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Neoprávněně proto, protože nikdo z politiků doposud nenalezl odvahu, aby když byly rušeny okresní úřady a existovaly okresy Plzeň-město, Ostrava-město a Brno-město, tak aby ty peníze, které tehdy z těch okresních úřadů přešly do těch magistrátních měst, tak aby je rozprostřel do širšího území celého toho kraje. To se bohužel nestalo a díky tomu ty čtyři největší města mají ty rozdíly naprosto neúměrné a naprosto obrovské oproti těm dalším městům, které jsou jenom o něco málo menší než ony.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Tedy jinými slovy, abych to interpretoval, ta velká města podle vašeho názoru na jednoho obyvatele z rozpočtového určení daní dostávají jaksi daleko větší balík peněz, než všechna ostatní menší.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Ano, my respektujeme to, že Ostrava poskytuje služby, jako jsou divadla, městská doprava a další, ale ty poskytují Liberec, České Budějovice, Olomouc a Hradec Králové naprosto stejně. A vychází zhruba z 1,7krát menších peněz, než například Plzeň. A přitom ty služby poskytují stejně.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Vydržte, pane předsedo. Pane primátore Kajnare, byl jste teď de facto panem předsedou Gazdíkem obviněn z toho, že už nějaký čas vedete město, které neoprávněně pobírá na jednoho obyvatele ze sdílených daní větší část peněz, než by se patřilo.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

Já se jenom vrátím třeba k těm Českým Budějovicím. Víte, ten návrh, který připravuje ministerstvo financí, je vlastně strašně nesystémový v tom, že třeba nehledí na to, kolik dostávají jednotlivé kraje. A když se podíváte na součet daňových příjmů na obyvatele Jihočeského kraje, tak ti dostávají v republice skoro daleko nejvíc. Takže pracovat s návrhy na změnu rozpočtového určení daní a nepodívat se na to, jak to vypadá celkově, kraje plus města, všechny obce v regionu, potom se podívat, jak to funguje v Evropě nebo jak fungují modely v zemích, které se skutečně dobře rozvíjejí, tak to si myslím, že je chyba. Ale to není chyba, která by byla opomenutím, to je chyba, která vzniká jenom tím, že prostě je to předvolební politický tah TOP 09, který chce vlastně rozštěpit obce na velké a malé…

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Jenom, pane primátore, možná mi uniklo, které volby nás teď čekají.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

Třeba se jedná o krajské volby, které jsou brzy. A samozřejmě starostové, které si TOP 09 přivlastnila jako něco, co by bylo jejich, tak vlastně hraje na to, aby se stala jakýmsi jejich populárním lídrem a že jim přidá. A vůbec jim nevadí, že vezme nebo podváže rozvoj velkých měst a tím i rozvoj republiky, protože vlastně ve velkých městech doposud TOP 09 nebyla, teď se samozřejmě trochu situace v Praze změnila, to možná trochu sehraje roli.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Vydržte, pane primátore, vy, pane předsedo Stanjuro, souhlasíte bezvýhradně s tím, co pan primátor Kajnar říká?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Bezvýhradně určitě ne, já se chci vrátit k tomu, co říkal pan kolega Gazdík. Je zajímavé, že argumentuje ostatními velkými městy, ale já jsem byl 4 roky předsedou Komory statutárních měst, která sdružuje všech 24 statutárních měst, která mají počet obyvatel od necelých 50 tisíc až po Prahu. A vždy byl shodný názor, že se nemá nikomu ubírat při změně rozpočtového určení daní a podle mých informací je to i aktuální názor Komory statutárních měst. Takže je to trošku nefér argumentovat stotisícovými městy, pokud jejich primátoři v této chvíli říkají, že se nemá ubírat nikomu ze statutárních měst. My přece říkáme a jsme ve shodě, že ta J-křivka, která vznikla a my jsme upozorňovali před rokem 2008, kdy já jsem byl v pracovní komisi pro rozpočtové určení daní, že to vznikne a že ten požadavek na tříprocentní parametr rozlohy nám vytvoří tu J-křivku, že ty nejmenší berou víc než ty třeba obce druhého typu. Ale jsme ve shodě, že ti, kteří jsou na tom nejhůř, že těm chceme přidat. My dokonce navrhneme zítra v druhém čtení jednorázovou pomoc ze státního rozpočtu pro rok 2012 pro ty nejhůř postižené obce a věřím, že to kolegové podpoří, zatím to nemají koaličně dohodnuté, protože to rozpočtové určení daní má platit až od prvního roku 2013. A souhlasím s tím, že někteří starostové mají problém už příští rok.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pardon, pane předsedo, jenom pojďme, to oni bezesporu velice dobře vědí, bavíme se o obcích, které mají roční příjem na jednoho obyvatele pod 7 tisíc korun. Ten problém je přece velice jednoduchý, jde akorát o to, vy se nemůžete, pokud jsem to správně pochopil, dohodnout, odkud ty peníze, kterými chcete pomoct, vzít. Mě by zajímalo, jak silný je váš názor. Je silný tak, že jste schopni kvůli tomu jaksi zastavit činnost koalice, možná ji až rozebrat?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, určitě ne, my jsme dneska říkali na té tiskové konferenci…

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

To znamená, že když TOP 09 bude na tom svém názoru pečlivě trvat, tak že ODS nakonec řekne, dobře, bude to podle vás.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, my nejsme ti, kteří říkají, buď bude po našem, nebo nic. Já myslím, že nic je nejhorší varianta.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

To já vám nepodsouvám, pane předsedo, já se ptám na sílu vašeho názoru v této věci.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

My jsme dneska jasně řekli ústy pana premiéra, že jsme připraveni na kompromisy a jsme připraveni se dohodnout. A ta dohoda by měla být spíše o tom, že pomůžeme zejména těm, kteří to nejvíc potřebují. To znamená, můžeme zúžit ten interval 500 – 20 tisíc třeba na 1 000 až 10 tisíc. A budeme o tom trpělivě vyjednávat a já věřím, že tu shodu najdeme poměrně rychle. My osobně bychom chtěli, aby někdy na konci března ten zákon byl schválen. To znamená, už aby byl i po třetím čtení ve sněmovně, popřípadě kdyby nám ho Senát vrátil, protože to je taková oblíbená disciplína opozice, že nám ho vrací, abychom někdy v dubnu mohli mít ten zákon schválený, aby starostové věděli, když začínají někdy v polovině roku připravovat rozpočty na rok 2013, s čím mohou počítat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane předsedo Gazdíku, jak silný je váš názor v tom, odkud by těch, řekněme, necelých 5 miliard korun mělo být vzato.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Pane redaktore, tady nejde o sílu toho názoru, tady jde o skutečné možnosti státního rozpočtu, odkud se to ze státního rozpočtu bere. Myslím, že i pan kolega i vy jste si určitě povšimli, že každý rok si na svoji běžnou spotřebu půjčujeme víc jak 100 miliard. Nepůjdu teď do /nesrozumitelné/ čísel.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Počkejte, pane předsedo, my se teď ale tady bavíme.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Já nechci, aby to šlo na úkor deficitu státního rozpočtu, aby to zadlužilo další generace.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

ODS to chce?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

ODS nám zatím přesně a jasně.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Také říká, že ne.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Nedefinovala, odkud přesně ty peníze vezme.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ale to je stejné, pane předsedo, jako ve vašem návrhu, že ministr financí píše, že neví, které dotační tituly zkrátí a že navrhuje plošné škrty. A my říkáme, protože já mám čísla jenom za rok 2009, nemám přesnější čísla, v roce 2009 bylo takřka 500 národních dotačních titulů s objemem 90 milionů korun a určitě se shodujeme na tom, že ty dotační tituly jsou nespravedlivé, vytvářejí možnosti pro korupční prostředí a je lepší to do toho rozpočtového určení daní přenést rovnou.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pánové, pokud mi dovolíte teď, ti starostové, o kterých vy mluvíte, že jsou z těch nejpostiženějších obcí, se teď na vás dívají a nejsou si úplně jisti, co se bude dít, protože se jedná o jejich potencionální peníze, které by mohli dostat. A teď vy se ani neumíte dohodnout, odkud by ty peníze měly přijít.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

To je vždycky ten zásadní problém.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Znovu se ptám, jak silný je váš názor na to, že by ty peníze měly být odebrány těm největším městům v České republice.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Předně, ty peníze jim nemají být odebrány hned, je tam určité přechodné období. My jsme navrhovali čtyřleté přechodné období, my si uvědomujeme…

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane předsedo, proti čemu, jak primátoři těchto velkých měst, tak ODS s tím nesouhlasí. Já se znovu ptám, jak silně to budete prosazovat.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Budeme to velmi silně prosazovat a já bych rád…Já nerozumím tomu, například před třemi týdny byl odhlasován hazardní zákon. V tom hazardním zákoně se městům a obcím odebralo celkem 6 miliard, těch výherních hracích přístrojů nejvíc v těch největších městech. Nevadí, když se zhruba 3,5 až 4 miliardy ze čtyř největších měst dají hazardu. Pokud se má ale 4,9 miliard s přechodným obdobím 4 roky dát českému a moravskému venkovu, obcím a městům, tak to vadí. Já tady tomu nerozumím.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

A odpovíte mi na moji otázku?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Náš názor je silný a my si myslíme, že aby rozpočtové určení daní mělo systém, tak ten rozdíl mezi například Plzní a Českými Budějovicemi, mezi Brnem a Hradcem Králové se musí zmenšit.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

A ten vzkaz od vás k těm starostům těch nejpostiženějších obcí je jaký? TOP 09 a Starostové a nezávislí se za ten svůj názor, odkud ty peníze mají jít, postaví tak, že případně vystoupí z koalice?

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Já věřím, že to nebude potřeba, ale pro nás je zákon o rozpočtovém určení daní stejně důležitý, jako je například zdravotnická reforma, důchodová reforma, nebo další reformní zákony.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Tomu mám rozumět jako ano, nebo ne.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Tomu máte rozumět jako, že máme v tomto velmi silný názor a že v případě nedohody, ale já tomu nevěřím, protože jsme na dobré cestě k dohodě, bychom museli uvažovat o tom, že vystoupíme z koalice. Na druhou stranu znovu opakuji, že věřím, že jsme na dobré cestě k tomu se dohodnout.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane primátore Kajnare, řekněte mi, kdyby to dopadlo tak, že se obě strany koalice dohodnou a dojde k nějakému kompromisu, co by pro vás byl únosný kompromis.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

Pro mě je únosný kompromis to, co navrhuje ODS. To znamená přidat malým obcím a neubrat velkým. To je stanovisko, které…

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pardon, pane primátore, ale to z principu není kompromis, protože to je stanovisko jedné strany zcela.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

Dobře, ale řekněte mi, v čem je problém, když se rozhodne, že malé obce dostanou přidáno tolik, kolik by dostaly a velké prostě neztratí. To přece je návrh, který musí všechny uspokojit, pokud není záměrem rozdělit společnost a vytvořit si nepřítele a profitovat na tom politicky.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane předsedo Gazdíku, to směřuje k vám.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Já pořád nevím, kde primátor Kajnar prostě chce ty peníze vzít. Já chápu, že úkolem sociální demokracie je zadlužovat Českou republiku, činila tak v dobách 6procentního hospodářského růstu, takřka stamiliardovými deficity. Nicméně my se snažíme vzhledem zvláště k situaci v eurozóně tu situaci zlepšit. My teď jsme ve stavu, kdy na konci týdne zasedá Evropská rada a kdy v příštím roce nevíme, jestli náhodou nedojde ke krachu eurozóny, ke krachu eura, jestli tady nenastane 11procentní hospodářský pokles, jak to někteří pesimisticky uvádějí. A v této fázi říkat, že my ze státního rozpočtu jenom tak někde vezmeme pět miliard a dáme je někomu jenom proto, aby se neubralo těm čtyřem největším městům, ve kterých má ODS a ČSSD svoji dominantní základnu a které jsou velmi dobře známy tím, jak tam probíhají některé zakázky, já bych mohl mluvit tady o tunelech Blanka, Key Investmentech, pražském dopravním podniku a dalších problémech i v Ostravě nebo v Brně. Ta situace, kde vzít ty peníze, není tak jednoduchá, jak to pan primátor líčí.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane primátore, je tak jednoduchá, jak to líčíte? Víte poměrně přesně, kde ty peníze vzít, aniž by to napáchalo nějaké zásadní škody?

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

Pokud chci vzít ze státního rozpočtu 10 miliard pro menší obce a v této chvíli nevadí, že je to zadlužování, tak potom mohu vzít i 14 miliard a možná nevadí, že je to zadlužování. Na druhé straně chtěl bych se ohradit, když se podíváte na notifikované rozpočty Evropskou unií za minulých 10 let, tak sociální demokracie nebyla ta, která zadlužovala stát, ale to je skutečně jenom demagogický postoj TOP 09 a pana Gazdíka, který to chce hodit na sociální demokracii. Já chci ale říct jednu věc.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane primátore, dovolte.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:
 

Poslouchejte, já chci říci, a ta je hrozně důležitá. Uvědomte si.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane primátore, poslouchejte, prosím. Já potřebuju slyšet ještě od pana předsedy Stanjury slyšet…

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

…že domácího produktu České republiky…

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Pane primátore, dovolte, pane předsedo Stanjuro, řekněte mi vaše nepřekročitelné minimum v tom uzavírání kompromisů.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ne, to vám určitě neřeknu. My nechodíme do jednání s tím, že předem vyhlásíme ultimáta a neříkáme, tudy nepojede vlak. Vy jste se ptal, co bychom vzkázali těm starostům obcí od 10 tisíc.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

Na to jsem se s dovolením neptal.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

To jste se ptal pana kolegy Gazdíka, omlouvám se, asi před pěti minutami…Já bych jim vzkázal, že ty peníze najdeme, že určitě najdeme takové řešení, které těm nejpostiženějším opravdu od roku 2013 pomůže. My jim chceme pomoct již v roce 2012. A zopakuji, že rozpočet je o politických prioritách koalice, která ten rozpočet předkládá. My to za prioritu pokládáme ve shodě s panem předsedou Gazdíkem a ty peníze prostě najdeme. A já jsem o tom přesvědčený, že někdy v dubnu ten zákon bude schválen a starostové zejména těch obcí od 1 000 do 10 tisíc budou vědět, že si od roku 2013 přijdou na lepší peníze na jednoho obyvatele, než je to doposud.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:

To bezesporu už za chvíli uvidíme. Pánové, díky za váš komentář i za návštěvu, hezký večer. Na shledanou.

Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klub TOP 09 – STAN:

Hezký večer.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Na shledanou.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy /ČSSD/:

Dobrou noc. 

štítky: #