Z médií

Na rozmyšlenou jsem měl hodiny

11. prosince 2012 / Nezařazené

Kandidát ODS na ministra dopravy Zbyněk Stanjura bere nominaci jako manažerský úkol.

Co vás přimělo, abyste se ucházel o pozici ministra dopravy? Tedy šéfa resortu, který bude muset například dál řešit problémy s Centrálním registrem vozidel? Nebude to jednoduchá věc…

Jednoduchá věc to určitě nebude. Požádal mě náš pan předseda a premiér, zda bych se té práce neujal. Já jsem si té nabídky cenil a přijal jsem ji. Přestože vím, že jednoduché to mít nebudu. A přestože jsem předsedu klubu dělal rád – zrovna ke dnešku jsem v této funkci 19 měsíců. Ale přišel nový úkol, tak jsem řekl, že se ho zhostím.
 
Kolik času jste dostal na rozmyšlenou?

Málo. Ale stačilo mi to k tomu, abych se rozhodl. Víc času jsem nepotřeboval. To je věc, u které se člověk rozhodne v řádu hodin. Není to něco, co bych já osobně promýšlel řádově dny nebo týdny.

Co vám z vašich minulých zkušeností bude v této funkci nejvíc k užitku? Dopravní problematiky jste se dotkl nejvíc asi jako primátor Opavy, jinak ne. 
 
To musí říct jiní. Musíte se zeptat pana předsedy, proč oslovil zrovna mě. Těžko můžete chtít po mne, abych říkal, co ze své minulosti považuji za největší přínos. Já to chápu jako manažerský úkol. A věřím, že v tom pana předsedu nezklamu.

Přemýšlel jste, jaké budete muset v nové funkci podniknout první kroky?

Ještě ne.

Ale víte, co se na ministerstvu bude muset hasit nejdřív? 

Nejdřív se potřebuji rychle seznámit s lidmi, kteří na tom ministerstvu pracují. Mám představu, co po nich budu chtít, co budeme řešit v prvních dnech.
 
Resort se potýkal s problémy v oboru IT. V tom vy zkušenosti máte. Napadá vás něco, co byste chtěl změnit právě u Centrálního registru vozidel?

Musím dostat aktuální informaci. Nedokážu říct, v jakém stavu to přesně je. Znám jenom mediální výstupy. Ale protože profesí jsem programátor, tak věřím, že zrovna to je oblast, ve kterém věřím, že svoji profesní zkušenost budu moci uplatnit.
 
Bavili jste se o tom, kdo po vás nastoupí jako předseda klubu? Volba sice ještě neproběhla, ale možná už máte svého logického nástupce.

Volba podle našich vnitřních pravidel proběhne za sedm dní. Já jsem oznámil, že ve funkci předsedy klubu skončím, volit budeme příští úterý. Neprozradím nic tajného, když řeknu, že grémium ODS navrhuje, aby byl novým předsedou klubu Marek Benda.
 
(Autor: Jan Kálal)
 

štítky: