Z médií

20 minut Radiožurnálu: Babišovi došli kandidáti na ministra zdravotnictví. Schůzi o vyslovení nedůvěry vyvoláme

25. května 2021, Radiožurnál / rozhovor v médiích

Mění úterní rezignace ministra Arenbergera (za hnutí ANO) něco na plánu koalice SPOLU vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše? Jak hodnotí opozice Národní plán obnovy, který schválila vláda? A dočkáme se po volbách zvyšování daní? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou si můžete poslechnout na Radiožurnálu.

V úterý dopoledne rezignoval na svoji funkci ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Jeho nástupcem má být Adam Vojtěch (oba za hnutí ANO). Mění tahle změna ve vládě něco na vašem plánu vyvolat hlasování o nedůvěře vládě?

Nemění vůbec nic. Každý den ukazuje, že vláda ztratila důvěru – nejen v Poslanecké sněmovně, ale i veřejnosti. To dnešní oznámení Andreje Babiše ukazuje na to, jaký je zoufalý personalista. Já jsem se podíval do kalendáře a spočítal jsem si, že Adam Vojtěch rezignoval před osmi měsíci a čtyřmi dny. Od té doby je to čtvrtá změna na postu ministra zdravotnictví.

Pokud si vzpomeneme, tak Adam Vojtěch odstupoval v době, kdy se ukázalo, že naprosto podcenil přípravu České republiky na druhou vlnu pandemie a bohužel známe ta smutná čísla. Andreji Babišovi zřejmě došli potenciální kandidáti na ministra zdravotnictví. Postupně odcházeli jeden za druhým – Roman Prymula vydržel pět týdnů, poslední ministr sedm týdnů a mezi tím byl ještě ministr Blatný.

Takže z vašeho pohledu není důvod na tom plánu nic měnit?

Vůbec ne. Považujeme za potřebné, aby se příští týden každý poslanec a poslankyně postavili a řekli na mikrofon, zda osobně dávají důvěru vládě Andreje Babiše, nebo ne. V mém podání i ten, kdo bude hlasovat nohama – uteče ze sálu a nezúčastní se toho hlasování – podpoří nepřímým způsobem vládu.

Mění ta dnešní změna ve vládě něco na vašich šancích, že uspějete? Myslíte si, že to může vést jiné poslance k tomu, aby změnili postoj a hlasovali pro nedůvěru vládě?

Já myslím, že ne. Když se na to podívám realisticky, tak ta situace v Poslanecké sněmovně je od minulých voleb pořád stejná. Máme 92 vládních poslanců, ti budou s největší pravděpodobností hlasovat pro vlastní vládu. Máme 102 poslanců, kteří jsou v sedmi opozičních klubech a šest nezařazených poslanců. Myslím si, že to bohužel rozhodnou komunisté. Nemám žádnou radost z toho, že Andrej Babiš přivedl komunisty k moci.

štítky: # # # # # # #