Události, komentáře: Rozpočet na příští rok

16. 9. 2019; ČT24
  

Vláda schválila podobu rozpočtu na příští rok – stejně jako letos počítá se schodkem 40 miliard korun. Opozici se návrh nelíbí a kritizuje vládu za rozhazování a absenci reforem. Prezident je naopak spokojen a připraven ho podepsat.Jaké priority se v rozpočtu odrážejí a kde má naopak slabiny? Úvodní téma pro ministryni financí Alenu Schillerovou /nestr. za ANO/ a Zbyňka Stanjuru /ODS/, šéfa klubu poslanců ODS.
  
Celý rozhovor můžete zhlédnout na webu České televize.  
  
Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Jak už jsme říkali, vláda dnes schválila návrh rozpočtu pro příští rok. Počítá se schodkem 40 miliard korun. Do Strakovy akademie na jednání přijel i prezident republiky Miloš Zeman. Návrh podporuje a je připraven ho podepsat, ale má i své výhrady. Třeba k podpoře obnovitelných zdrojů energie. Předseda vlády Andrej Babiš večer po jednání s hlavou státu v Lánech řekl, že stát by chtěl tuto podporu snížit až o 6 miliard korun. Ministr průmyslu má připravit řešení, se kterým se vláda obrátí na Evropskou komisi.
 
Miloš ZEMAN, prezident republiky
Jsou tam úplně zbytečné dotace na obnovitelné zdroje, zejména pak na solární zdroje. A za druhé počet úředníků stále roste, i když by měl být vytlačován počítačovými algoritmy, jak je tomu v bankovnictví.
 
Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Pro návrh rozpočtu hlasovali všichni přítomní členové vlády. Celkové výdaje mají být podle ministerstva financí přes 1 bilion a 618 miliard korun. Příjmy přesahují 1 bilion a 578 miliard. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá také v letech 2021 a 22. Stejný schodek je schválený i pro letošek. Opozice takové hospodaření v době ekonomického růstu kritizuje. Návrh rozpočtu teď zamíří ke schvalování do sněmovny.
 
Andrej BABIŠ, premiér /ANO/
Ten rozpočet je velice dobrý. Je tam nárůst 120 miliard meziročně, 120 miliard meziročně Česká republika v rámci Evropské unie má skvělé čísla, my máme skvělý růst, podstatně vyšší než ostatní země Evropské unie. Ten rozpočet je navržen tak, aby se snížil dluh vůči HDP, kde skutečně patříme mezi nejméně zadlužené země.
 
Jan HAMÁČEK, předseda strany /ČSSD/
My jako sociální demokraté jsme spokojeni s návrhem rozpočtu a zvedli jsme pro něj ruku na vládě. Ukázalo se, že jsme schopni se dohodnout ve vládní koalici, takže ta dohoda je úspěchem celé vládní koalice, ale je to i úspěchem sociální demokracie, která poukazovala na to, že ten původní návrh není dostatečný, zejména v sociální oblasti, v oblasti bezpečnosti, zemědělství, ale koneckonců i kultury a pokud se nám podařilo vyjednat 15 miliard, nebo přes 15 miliard dodatečných příjmů pro občany České republiky na investice, na, na boj proti suchu, na jejich bezpečnost, na sociální služby, tak je to dobrá zpráva pro celou Českou republiku.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A rozpočet samozřejmě zůstává tématem pro další minuty, konkrétně s ministryní financí Alenou Schillerovou, dobrý večer.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Dobrý večer.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A je tu s námi také Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS a člen sněmovního rozpočtového výboru, dobrý večer.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Dobrý večer.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Paní ministryně, dnešního schvalování, jak už tady před malou chvílí zaznělo, byl i prezident republiky Miloš Zeman. Návrh má jeho podporu, ale zazněla i kritika. Už jsme slyšeli, co hodláte udělat s těmi údajně úplně zbytečnými dotacemi na obnovitelné zdroje, zejména tedy solární, ale co uděláte s počty státních úředníků, které stále rostou, a to prezident taky kritizuje, nebo vás také vyzval k omezení daňových výjimek, jak se k tomu postavíte?
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Tak obnovitelné zdroje jsme řešili, v podstatě já mám právní analýzu, kdy není v tuto chvíli možné jít opakovaně daňovou cestou. My jsme vyhráli na ministerstvu financí 3 arbitráže v řádu několika miliard. A před námi je zhruba dalších x arbitráží právě za to dodatečné dodanění, takže jediná cesta podle analýzy právní, kterou jsme si zpracovali společně s MPO, je jít cestou obnovitelných zdrojů toho zákona o obnovitelných zdrojích, to znamená vlastně snížit formu toho, toho poskytnutí určité dotace, a to je věc, na které bude pracovat MPO samozřejmě ve spolupráci s námi. To je cesta, kterou se musíme vydat.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Počet státních úředníků.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Počet státních úředníků, no, já jsem to vysvětlovala, budu to samozřejmě vysvětlovat i v Poslanecké sněmovně. Já mám tady takový zajímavý graf, jestli ho můžu otočit. To je srovnání mezi léty 2019 a 2020, kde spočívá ten nárůst úředníků. A já samozřejmě budu mít další grafy, kde budu srovnávat rok 12, 13. A jenom pro vaši informaci. Ten nárůst v podstatě se týká pouze pedagogů, nepedagogů, ať ni teda někdo řekne, jestli nepotřebujeme učitele, pak se týká příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků z povolání. V ostatních oblastech úředníků, protože ne každý, kdo je placený z veřejných prostředků je úředník. Co se týče úředníků, tam snižujeme o více v podstatě, dá se říct, nějaké skoro ke třem tisícům, 2700 úředníků budeme snižovat oproti loňskému roku.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Dobře. Pane Stanjuro, vy stále vytýkáte současnému kabinetu počty státních úředníků, jste spokojeni s tím vysvětlením, které podává paní ministryně?
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Určitě ne, protože paní ministryně zmínila jen rok 2019, tak si vezmeme období, kdy je hnutí ANO ve vládě. Je to nárůst 60 000 státních zaměstnanců. Tak v roce 2015 bylo 423 000 státních zaměstnanců, teď je to 474 000 pro příští rok, takže to je jednoduchý, jednoduchý rozdíl. Ale co je důležitější, jsou výdaje na ty platy. V roce 2015, před pěti lety, to bylo 139 miliard a pro příští rok 225 miliard. To je nárůst o 61 %. A každý z občanů se může zeptat sám sebe, jestli za tu dobu o 60 % zlepšily služby státu. Zlepšily se služby státu o 60 %, nebo ne, já jsem přesvědčený, že ne? A v tom má pan prezident pravdu, i když nakonec je to takové jenom, bych řekl, z jeho strany takové drobné šťouchnutí, že nakonec ten rozpočet podpořil, tak je to taková mírná kritika v mezi zákona, nic jiného.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Zlepšily se tedy služby státu, paní ministryně, o 60 procent?
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Jenom ještě jednu reakci. Já samozřejmě budu mít do Poslanecké sněmovny podrobné grafy, já mám tady další koláč, ale nebudu to ukazovat, řeknu to slovně. Mezi léty 2012, 13 a rokem 20 je nárůst pouze u učitelů, u vojáků, u policistů, ozbrojených složek a u úředníků je nárůst tím, že jsme snížili pro rok 2019 neobsazená místa a pokračuje v tom snižování,tak rozdíl mezi těmito lety, bude pouze někde kolem čtyřech tisíc. Já budu mít ta první přesná čísla, která ukážu až v Poslanecké sněmovně - a co se týče platů, no bodejť, jsme navazovali na dobu, kdy se snižovalo, kdy pravicové vlády snižovaly platy veřejného sektoru a vemte si, že přes 60 % těchto zaměstnanců jsou vysokoškoláci. Je logické, že musíme, museli jsme jim vrátit dluhy staré a museli jsme samozřejmě přizpůsobit jejich platu, růstu /nesrozumitelné/.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Stanjuro, vy nesouhlasíte.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Nesouhlasím, protože mi přijde nenormální situace, že v privátní sféře je průměrný plat nižší než veřejné sféře. Ti, kteří platí daně a kteří produkují hodnoty, mají průměrný plat nižší, než je má veřejná správa. Mně to přijde nezdravé pro českou, českou ekonomiku. Je to jednoduché, když tam, já myslím, že paní ministryně zná, když se potká s podnikateli, tak oni na to velmi často poukazují, že to jsou oni, kteří platí daně, kteří platí odvody za své zaměstnance, a přitom jim ekonomická situace neumožní, aby měli tak vysoké platy, jako jsou ve veřejné sféře. Je to problém, problém těch počtů, nejde o konkrétní plat konkrétního úředníka, pokud se nám podaří snížit byrokracii, snížit počet regulací, vyhlášek, tím pádem můžeme snížit počet úředníků a pak ti, kteří zůstanou, mohou dostat vyšší platy, než mají dneska, takže já mluvím o celkovém objemu, nemluvím...
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
To se všechno stalo.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ne.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
To vypadá, že každý z vás žije úplně v jiném státě. Debaty o rozpočtu samozřejmě provázejí přesně tyto diskuse a Jakub k tomu má detaily. Jakube, prosím.
 
Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Paní ministryně s pane předsedou si jistě rádi na chviličku odpočinou a já rád řeknu, že na konci května sociální demokraté oznámili, že nesouhlasí s tím, jak ministerstvo financí plánuje růst platů. Ve státní sféře to měla být původně dvě procenta. To ale ČSSD odmítla, ministryně financí později počítala s tříprocentním zvyšování, ČSSD chtěla ještě minulý týden přes 5 %. Do hry se dostala i možnost přidat všem úplně stejnou částku a na tom se také nakonec koalice dohodla v pátek. Státní zaměstnanci mají dostat navíc 1500 Kč měsíčně. ANO a ČSSD se domluvily i na zrušení nejnižší tabulky, takže některým povoláním má plat stoupnout o něco víc, třeba kuchařům nebo kuchařkám ve školách. Růst platů v procentech se má týkat pouze pedagogů, ti mají dostat přidáno 10 %. Podle zástupců odborů a zaměstnavatelů je to ale málo a žádají procent 15. O tom, jak by mělo přidání od ledna vypadat, mají ještě jednat odboráři s ministrem školství Robertem Plagou. I zde by mohla být ve hře pevná částka. Pro tuto možnost je třeba ministryně financí Alena Schillerová.
 
Josef STŘEDULA, předseda ČMKOS
Věřím, že do vlastně připomínkového řízení, nařízení vlády bude všechno dohodnuto a budeme mít dohodu, jestliže všichni říkají o podpoře učitelů, mělo by to být deklarováno i v tom faktickém zvýšení jejich tarifu a možnosti, aby absolventi pedagogických škol byli motivováni k tomu, aby do školství skutečně šli a nešli do nějakých jiných oborů.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Stanjuro, vy to, že všichni dostanou přidáno stejnou částku, čili 1500 Kč, označujete za rovnostářský přístup, na druhou stranu, není to vlastně pochopitelné, aby stát přidával těm, kteří mají nejméně?
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Přesně tak.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ne ne, tak když je to všem, tak to není těm, kteří mají nejméně. Když je všem stejná částka.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Ale tam bude největší nárůst platů...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
To není přece logická otázka. Já se omlouvám, kdyby ti, kteří mají nižší platy dostali procentuálně výš než ti, kteří mají vyšší platy.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
To znamená, že byste ještě rozděloval procenta mezi jednotlivé...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Já myslím, že v každé profesi existují nadprůměrně kvalitní zaměstnanci, průměrní a ti ostatní. A má se přidávat zejména těm nadprůměrně dobrým, ti, kteří jsou tahouni dané instituce, dané firmy a podobně. To je normální přístup. Andrej Babiš říká, že chce, nebo říkával, nevím, jestli to ještě říká do dneška, že chce řídit stát jako firmu. Neznám firmu, které by se zvyšovaly platy tak, že se všem přidá stejně v korunách. Neznám takovou firmu, nemluvím o odměnách cílových, to je úplně něco, něco jiného. Ale tady jsme viděli, to, co dělá velmi dobře marketingově hnutí ANO, to musím ocenit. Vždycky sociální demokraté něco navrhnou, hnutí ANO to odmítne, aby nakonec to hnutí ANO odsouhlasilo. Vzpomínám si, když přišel Jan Hamáček a řekl někdy v červenci paní ministryni, že chtějí dodatečně zvýšit výdaje rozpočtu o 20 nebo 21 miliard. A vy jste řekla, že je to mimo ekonomickou realitu a po dvou měsících - o kolik se zvýšily výdaje státního rozpočtu? O 20 miliard, takže...
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Ale ne pro sociální demokracii.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ale říkali jsme...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Ale byly v tom zahrnuty i pro sociální demokracii...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
To není ani pro ANO, ani pro sociální demokracii. Je to rozpočet České republiky. Oni chtěli 20 miliard, vy jste řekla, že to je mimo ekonomickou realitu, abyste nakonec takzvaně našla, to znamená zvýšila příjmy o těch 20 miliard. Tady jsme před chvílí viděli graf, kde vy jste říkala, že zvýšit, zvýšit.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Necháme, pane Stanjuro, reagovat paní ministryni, protože už se to...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Vy jste tam měli ten graf 2 %, což by bylo zhruba 700 Kč v průměru. Paní ministryně říkala 2 %, že je průměrný plat 37, 35 000 letos, takže 2 % jsou zhruba 700 korun.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Už mě nechte zareagovat.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Paní ministryně, já bych to domluvil, vy jste řekla dvě procenta, byla tři a je to přes čtyři procenta. Takže jste nakonec...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Tak paní ministryně...
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Já budu velice stručná, a budou hlavně mluvit čísla. 2 % byly navrženy pro to, že naše, náš odhad ministerstva financí růstu inflace pro rok 20 byl 1,6 v dubnové predikci. Pak jsem to zvedla na 3, protože jsme aktualizaci predikci, dělali jsme tu definitivní, tu, kterou hodnotil výbor pro rozpočtové prognózy a tam máme míru inflace už odhadnutou zhruba na 2,4, dvě a půl procenta, takže nemůžu reálně....
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Jste zrovna zohlednili inflaci. Prosím ještě jedna podotázka, proč neodměňovat zaměstnance podle jejich výkonu? Když někdo odvádí dobrou práci, tak by jeho šéf měl dohlédnout na to...
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Vysvětlím, vysvětlím.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
...aby měl lepší peníze než všichni plošně 1500 korun plus.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
To, co uděláme pro rok 20, už se nedá opakovat. To uděláme pro to, abychom právě pomohli těm nízkopříjmovým. My jsme s tím začali loni, že jsme sice procentuálně zvedali, ale zvedali jsme v různých kategoriích různě. To znamená, že třeba zaměstnanci u civilní, u soudů, u státních zastupitelství měli 15 %. Samozřejmě učitelé měli 15 %, k tomu jsme se zavázali. Ale pak ostatní měli třeba 7, 8 %, bylo to různě podle toho, jak prostě tyto skupiny byly odměňované. A my tady dlouho a bezprecedentně ve veřejném sektoru máme situaci, kdy třeba ta první tabulka, kterou jsme zrušili, tak tam prostě nejnižší plat je 9000. Já jsem vás mluvila s kuchařkami támhle v Rudné u Prahy, když byl první školní den, ty dámy, které tam vaří od rána do večera, prostě nadřou se, tak mně říkaly, že mají 13, 14 000 plat. Takže my jsme se rozhodli zrušit tu první tabulku, tím oni získávají 3 a půl procenta, k tomu 1500, a to nebudeme opakovat jindy než pro rok 20, abychom pomohli těm nízkopříjmovým.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Dobře, pane Stanjuro.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Paní ministryně říká, že bude používat čísla, ale musí mít faktická čísla. Nemůže někdo brát 9000, když minimální mzda je přes 13 000, paní ministryně.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Bohužel to máme. Bohužel to máme.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Tak někdo porušuje zákon... flagrantně a ve veřejné správě a má se zasáhnout.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Máme, je tam stupeň...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Není možné, není možné, aby někdo bral míň než minimální mzdu.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
První stupeň, já neříkám, že to berou, ale máme tam stupeň...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Tak to nepoužívejte.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
A tabulku a průměrně v tomto prvním stupni 11 000, takže...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ale 11 000 je méně než minimální mzda. To není možné.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
A ještě k objemu mezd. Těch 1 500 korun objemově odpovídá asi 4 a půl procentům.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Ano.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Když k tomu přičteme učitele, kde budou 10 %, tak jsme na nějakých 5,7 zhruba. A my máme odhadnutý růst průměrné mzdy v české ekonomice zhruba 5,7, 5,9 %. Čili odpovídá to přesně průměru a to je dobře. Tentokrát je to dobře.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pojďme se dotknout ještě jednoho zásadního tématu a tím je EET. Pane Stanjuro, teď tedy bylo přehlasováno senátorské veto a vy už jste se nechali slyšet, alespoň slovy vašeho šéfa Petra Fialy, že jednáte s Piráty o tom, jak by mohla vypadat ústavní stížnost na rozšíření EET. Tak by mě zajímalo, jak jste daleko, jak jste postoupili?
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Přemýšlíme o tom, ale nicméně musíme to celé, EET je jenom politický projekt, nemá to s ekonomickou --- nic společného. Politický projekt můžete opět zrušit politicky. To znamená, jak budeme ve vládě, tak to zrušíme. To je správný recept na zrušení EET. To znamená zrušit, vyhrát volby a zrušit EET.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Dobře.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Jak tato vláda to prosadíme, to mi přijde jako politické...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Ale to opakuje ODS neustále.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
To je politické řešení, které...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Až se ujme vlády, tak EET okamžitě zruší. A vy si myslíte, že to lidem opravdu vadí, když v momentě, když už byla zavedena první vlna EET.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
To je výborná otázka.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Tak znovu... Děkuji vám, paní ministryně, když první vlna EET proběhla ještě za minulé vlády ANO, ČSSD a KDU, pak hnutí ANO opět vyhrálo volby, myslíte si, že to opravdu trápí lidi v České republice?
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
No ty, které zastupujeme my, to znamená drobné živnostníky, drobné podnikatele, ty to skutečně trápí, trápí to ty, na které má dolehnout třetí a čtvrtá vlna. Paní ministryně, co si prosadila, nebyla schopna odpovědět v Poslanecké sněmovně například, jak se to bude kontrolovat, jak se zkontroluje, když vám někdo, k vám přijde malíř pokojů vymalovat, jestli vám vydá účtenku EET nebo ne a tak dále. Je to úplně absurdní.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Jestli mohu zareagovat...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
To znamená některým to vadí, některým to nevadí...
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Jestli mohu zareagovat...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Tahle otázka je opravdu dobrá.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Je výborná, je výborná.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
No ale důležitá je odpověď, ne otázka.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Jak to tedy budete kontrolovat, paní ministryně?
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Ta reakce... Já ještě odpovím, jenom velice stručně budu reagovat. To, že říká právě že to, že se z toho stalo politické téma, to je ryze ekonomické téma. To není politické téma.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Ryze ekonomické téma, ale zároveň nedokáže říct, kolik přesně to... dovede peněz.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Ale dokážeme, dokážeme... Rok a tři měsíce, paní redaktorko, jsem to vysvětlovala. Měli jsme analýzy, svolala jsem prostě skupinu expertů, přizvalo se...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A vy opravdu dokážete říct, kdo z těch živnostníků lhal, podváděl....
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Dokážeme... Ale o tom to vůbec není. My nechceme říkat, že někdo lhal nebo podváděl. My chceme mít nastavená pravidla, která znamenají narovnání podnikatelského prostředí, proto má EET podporu. A reakce to, že to zruší, je jenom na má slova, že už nikdy nikdo EET nezruší, protože je nedílnou součástí ekonomiky této země. A zůstane nedílnou součástí ekonomiky země...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Silná slova, můžeme si říct za pár let.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
A EET má podporu, má narovnat podnikatelské prostředí a má sloužit i k analýze. To znamená, to, co tam předváděla opozice rok až čtvrt, byla pouze demagogie, nedokázali říct, když EET zrušit, co místo něho? Rozhodně ne...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
...reakce, pan Stanjuro?
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Úplně jednoduché, ta takzvaná analýza přínosu EET, já jsem se účastnil toho, té prezentace. Tak představte si, že výběr DPH u těch oborů, kde už EET bylo, byl nižší než výběr DPH u oborů, kde EET není, a když jsme se ptali úředníků Ministerstva financí, proč to tak je, ať nám to, ať to ukáží, tak oni řekli: My to neumíme. Je to pravda.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Je to vytržení z kontextu.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Další téma, na kterém se neshodnete.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Přesně tak.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
... analýza, to se vůbec toto neřešilo.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
U nás ve studiu.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Děkuji za pozvání, na shledanou.

 

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Taky děkuji za pozvání, na shledanou.
 
Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Tak to byla docela klasická debata o rozpočtu na příští rok. Co vás čeká ještě v Událostech, komentářích? Svět řeší okolnosti útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, to bude naše další téma. Poté výročí události z počátku druhé světové války. Před 80 lety se Sověti připojili k útoku nacistů na Polsko. A také probereme pohotovou reakci jednoho z cestujících na kolaps řidiče linkového autobusu na Liberecku. A nakonec nový dokument, Skutek se stal. Nejen to v dnešních Událostech, komentářích.

« zpět na přehled