Události, komentáře: Bude pomoc státu spravedlivá pro všechny?

31. 3. 2020; ČT24
 
Hostem diskusního pořadu Události, komentáře ČT 24 byl předseda poslaneckého klubu a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
  

Celý rozhovor můžete zhlédnout na webu ČT24.

  

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Nemoc COVID-19 potvrdily testy v Česku u 3257 lidí. 45 pacientů se vyléčilo, 31 zemřelo. Za dnešní den přibylo 256 infikovaných, ale roste počet testovaných.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A tady ten dnešní přírůstek v kontextu minulých dní. Za poslední 3 dny jde o nejvyšší nárůst v absolutních počtech i v procentuálních přírůstcích. Před týdnem ale byla čísla vyšší. Podotýkám, že za dnešek statistiky nejsou uzavřené.
 
Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Nejvíc infikovaných je pořád mezi lidmi v produktivním věku,mezi 35 a 65 je to téměř 1500 nemocných. Počet nakažených seniorů se blíží číslu 500. To je taky skupina, která je nejvíc ohrožená. 28 z 31 obětí bylo starších 65 let.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Zahraniční trendy - celkem je ve světě nakažených už přes 800 000, nejvíc stále ve Spojených státech, nějaká forma omezení pohybu už se týká tří ze čtyř Američanů. Počet mrtvých celosvětově přesáhl 41 000.Rekordní denní nárůst 849 zaznamenalo v noci na dnešek Španělsko.
 
Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Omezení v dopravě výrazně komplikují život třeba aerolinkám. Největší světový přepravce co do počtu cestujících American Airlines žádá americkou vládu o pomoc v hodnotě 12 miliard dolarů. Domácí lety omezil oproti loňskému dubnu o 60 %, v květnu to bude o 80. Počet mezinárodních letů spadl tomuto dopravci skoro 90 %.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Konkrétní pomoc podnikatelům dnes projednávala vláda a navrhla 3 hlavní opatření. Živnostníci, kteří mají kvůli koronaviru ztížené podnikání, například museli zavřít provozovnu, mohou dostat 500 Kč na den. Týká se to například umělců, herců, znalců, veterinářů a podobně. Podmínkou je, že jim hrubé tržby za první 3 měsíce letošního roku meziročně klesly alespoň 10 %.
 
Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Tím rozhodným obdobím je datům od 12. března, čili od okamžiku, kdy jsme zahájili nouzový stav, do konce dubna. To znamená, že odpovídá částce ta podpora 500 Kč denně krát tedy tento měsíc a půl je 25 000.
 
Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Druhým opatřením je podpora firem, které mají zaměstnance v nařízené karanténě nebo musely kvůli nařízení vlády zavřít. Při splnění podmínek jim stát na každého zaměstnance přispěje 80 % superhrubé mzdy, maximálně ale 39 000.
 
Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Jsou to firmy, které mají buď snížený odbyt svého zboží nebo služeb, mají problémy s tím, že jim ve větší množství nepřicházejí zaměstnanci, a proto nemohou fungovat v tom normálním režimu, anebo také jim chybí subdodávky.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
U firem v podnikatelské sféře, které se kvůli koronaviru dostaly do potíží, nemají dostatek zaměstnanců, surovin, poklesla jim poptávka a podobně, stát přispěje podnikům 60 % superhrubé mzdy zaměstnanců. Maximálně ale 29 000 Kč na hlavu.
 
Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Mezi ty nejdůležitější podmínky uvedu to, že zaměstnavatel musí dodržovat zákoník práce, zaměstnanec, u kterého žádá o proplacení příspěvku na mzdy, tak nesmí být ve výpovědi, a třetí důležitá podmínka je, že zaměstnavatel musí za zaměstnance odvést odvody a vyplatit mu samozřejmě mzdu.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A více rozebereme s našimi dalšími hosty, respektive prvními hosty tohoto vysílání. Zbyněk Stanjura, člen rozpočtového výboru, předseda poslaneckého klubu ODS, dobrý večer.
 
Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru, PS /ODS/
Dobrý večer.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL a předseda poslaneckého klubu, dobrý večer.
 
Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
Dobrý večer vám přeju.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Michal Šmarda, místopředseda ČSSD, dobrý večer.
 
Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/
Dobrý večer všem.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Stanjuro, ODS volá po tom, aby stát pomáhal firmám, pomáhal živnostníkům. Za některá opatření už jste vládu dokonce pochválili. Přidáte pochvalu i za dnešek?
 
Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru, PS /ODS/
No, nepřidáme, zejména co se týče podpory živnostníků. Ten nadpis je výborný, kdyby to bylo tak jednoduché, to znamená, že by každý živnostník dostal 25 000 Kč, tak bychom byli ve sporu s vládou o 5000, my jsme navrhovali 30, ale pro mě bylo velmi překvapivé, když jsem si stačil přečíst teďka za ty 2 hodiny návrh zákona a ty podmínky, které vláda stanovila. Věřím, že Sněmovna je ještě změní. To, že se mají porovnávat tržby za první kvartál loňského letošního roku, je nespravedlivé a nesmyslné, protože pokud někdo z těch, kteří podnikají, například rozšířil svoje podnikání, má novou, nabízí novou službu nebo novou provozovnu, tak může mít vyšší tržby, přitom mnohem horší zisk a mnohem horší hospodářský výsledek. Já můžu uvést jednoduchý příklad...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
K tomu se určitě, pane Stanjuro, ještě dostaneme. Mě spíš šlo o všeobecné zhodnocení. To znamená, že po dnešku spokojeni nejste. Pojďme za panem Bartoškem, pane Bartošku...
 
Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru, PS /ODS/
Jestli bych to mohl říct, protože vy jste mluvili o třech opatřeních, takže u toho prvního vidím velké slabiny.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Ale my se k těm opatřením dostaneme postupně. Já poprosím pana Bartoška teď, aby se vyjádřil povšechně.
 
Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
Děkuji. To, co oceňuji, je zavedení kurzarbeitu, protože to povede k udržení zaměstnanosti. Je důležité, že lidi neztratí práci a s radostí můžu říct, že to je nástroj, který iniciovala předchozí vládě KDU-ČSL a ukazuje se, že v těchto dobách je velice užitečný. Co se týká živnostníků, tam musím konstatovat, že podpora je nedostatečná. Obecně lze říct, že vláda žádné peníze nemá, ona má pouze ty peníze, které jí na daních odvedou živnostníci a podnikatelé. A jestliže je nepodpoří dostatečně, tak místo toho, aby živnostníci odváděli daně a podnikatelé, tak půjdou na úřad pro dávky, a to je špatně. Já jsem přesvědčen, že tato podpora je nedostatečná a měla by být vyšší a ještě ke všemu je komplikovaná.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Šmardo, vy jste sám za sebe spokojený s tím, co dnes vzešlo z vlády?
 
Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/
Podívejte se, vy víte, že nejdu pro kritické slovo na adresu vlády daleko, ale v tomhle případě, já bych chtěl i oba kolegy poprosit, abysme trochu ubrali z takového toho, co by nejraději prosadila ODS, co by nejraději prosadila KDU-ČSL a sociální demokracie by taky ráda prosadila mnohem větší podporu zaměstnancům. Také by ráda prosadila mnohem účinnější podporu těm, kteří jsou nejohroženější. Ale stát má omezené množství peněz. Já jsem přesvědčen o tom, že vláda tu věc projednala odpovědně. Já si myslím, že v rámci možného je to pomoc, která je v tuto chvíli odpovídající situaci. Samozřejmě, že se to nedá nazvat pomocí, která by zachovávala každému z těch lidí jeho životní standard, každému by zachovávala absolutně ideální podmínky pro podnikání, ale je to záchranný balíček. Není to balíček, který má vyřešit vše. Je to balíček, který má řešit ty největší problémy, které živnostníci, nebo ti zaměstnavatelé mají. My prostě dneska potřebujeme, aby ty firmy nezačaly hromadně propouštět, i proto je dobře, že prošel ten plán Antivirus, který toto snad alespoň v co největší míře zajišťuje.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Šmardo, vy mluvíte o tom, že vláda nemá peníze na to, aby zachránila úplně všechny, ale nepotvrzuje se teď kritika opozice, která vás tady neustále kárala za to, že nedostatečně šetříte, že si nevytváříte rezervy na dobu, kdy bude třeba hůř?
 
Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/
Vždycky je potřeba více šetřit, vždycky je potřeba hospodařit odpovědněji. Já sám jsem často kritizoval i minulou i současnou, ale i předminulou vládu za to, že by v řadě možností mohla být hospodárnější. V tuto chvíli, ale jsou to pouze řeči, v tuto chvíli máme nějaké množství peněz a s těmi penězi musíme hospodařit. Já jsem neřekl, že vláda nepomůže všem, já jsem řekl, že pomůže lidem, aby přežili, že pomůže lidem, aby vydrželi v tom podnikání, ale samozřejmě bude to na ně mít dopady a nemůže vyřešit úplně všechny dopady, které na ty podnikatelé jsou.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Tak já se teď vracím k panu Stanjurovi, tak jak jsem slíbila, aby tedy dopověděl ten svůj konkrétní příklad, na kterém chce ilustrovat, že současná podpora od kabinetu je nedostatečná.
 
Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru, PS /ODS/
Tak za prvé, protože jste mi sebrala slovo hned po 30 vteřinách, chci říct k těm dalším ppatřením že, co se týče kurzarbeitu, je to dobré opatření, abych nebyl jenom kritický. Ale u té podpory živnostníků to podle mě vláda nedomyslela. Já souhlasím s tím, že se nedá zachránit všechno ve 100 %, ale pokud budeme porovnávat obrat a ne zisk, to znamená profit toho podnikatele, tak mnozí, kteří tu pomoc potřebují, na ni prostě nedosáhnou. Dám několik jednoduchých příkladů, který snad pochopí každý. Tak například kadeřnice, která dneska nemůže provozovat svoji živnost, loni mohla jenom stříhat, letos mohla začít prodávat i vlasovou kosmetiku, tudíž má větší příjmy, větší tržby za letošní leden a únor než za loňský, a přitom podle těch pravidel na tu pomoc dosáhne. Nebo řemeslník, který loni prodával jenom služby, letos si to někdo objednal v lednu nebo únoru i s materiálem, takže zase mu stouply tržby, ale ne zisk, takže je to hrozná škoda, že podle toho, jak to vláda zatím nastavila, tak mnozí, kteří tu pomoc potřebují, na ni prostě nedosáhnou. Proto budeme podávat pozměňovací návrhy. Já věřím, že...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Jak budou vypadat pane...
 
Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru, PS /ODS/
Úplně jednoduše. Já myslím, že chceme to zjednodušit. To znamená, aby nárok měl každý ten živnostník, pokud chce vláda něco testovat, tak ať testuje, když tak březen jenom, anebo ať testuje zisk, ale nám teď přijde jednodušší dát každému těch 25 nebo 30 000. Chceme navrhnout, protože v tom zákonu to zatím není, aby tento příjem nepodléhal zdanění a chceme navrhnout, aby podnikatelé mohli žádat e-mailem, protože mnozí z nich prostě jinou možnost této chvíli mít nebudou. A ten správce daně přece ví, kdo podniká, je schopen ověřit to číslo účtu, kam má ta podpora přijít, protože podnikatel hlásí na Finanční úřad čísla účtu, na které podniká. To jsou všechno věci, které to zjednoduší a které tu podporu podle mě lépe zacílí, a dostanou ji ti, kteří si ji skutečně zaslouží. Ta pravidla podle mého názoru nejsou dobře zvolena.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Šmardo, já jsem se také dívala na twitterový účet Ministerstva financí, kde si spousta drobných živnostníků stěžovali právě v tomto směru, že na danou pomoc nedosáhnou v žádném případě, že opravdu, co se týče poklesu tržeb za první čtvrtletí, že nemají šanci. Pokud by bylo to těch 10 %, jak je momentálně stanovena podmínka, takže nemají šanci absolutně se toho domoci. Souhlasíte tedy s některými návrhy zde zmíněnými panem Stanjurou, že by mělo dojít k opravě?
 
Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/
Já určitě souhlasím. Děkuju panu Stanjurovi, pokud přijdou s konkrétními návrhy, jak to administrativně zjednodušit. Každý takový návrh je dobrý a myslím si, že by i vláda měla s opozicí o tomto jednat, vyslechnout ji, a pokud přijde návrh, jak například elektronicky ty žádosti podávat, tak by měla v tom opozici vyjít vstříc. Takže tady za to děkuju, a myslím si, že se to podaří. A je správné o tom takhle mluvit. Druhou věcí, ale dával bych si velký pozor, abysme nesklouzli do nějakého populismu, když se řekne - rozdáme 30 000 úplně každému, protože jakoby ve chvíli, kdy sklouzneme do tohoto způsobu komunikace, tak potom už zase ale nebudeme moct dojít k žádnému rozumnému řešení, protože stát skutečně si nemůže v tuto chvíli dovolit, já vím, že je to nepopulární to říct, ale dát peníze úplně každému, protože to je něco, co si nemůže dovolit žádná země na světě, jenom, prosím, abysme tohle chápali.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Bartošku, je to už populismus, pokud by stát dal každému živnostníkovi 30 000 Kč?
 
Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
Já vám uvedu některá čísla. V oblasti gastronomie pracuje zhruba 250 000 lidí, v oblasti hoteliérství kolem 300 000 lidí. V loňském roce se v České republice ubytovalo a využilo těchto služeb zhruba 22 000 000 lidí, z čehož 11 000 000 byli Češi, pro ostatní to byli turisti a to bude obrovský výpadek. A tato vláda by se měla zaobírat jednou věcí, a to je odškodnění prokazatelné ztráty, která vznikla vyhlášením mimořádného stavu, protože když to řeknu, řada hospodských měla nakoupené suroviny a ne ze své vůle ze dne na den byla nucena přestat podnikat, a to, co já jsem udělal, je, že jsem oslovil Asociaci českých advokátů, ministerstvo průmyslu a obchodu a stejně tak jsem oslovil i Hospodářskou komoru, abysme se tímto začali zcela reálně zaobírat. Protože to, jestli to vláda skutečně řádně nevyřeší, tak jsem přesvědčen, že nás do budoucna čeká masivní žaloba na stát, budou zavaleny soudy a víceméně ta škoda bude obrovská. To znamená, skutečně tato vláda je zodpovědná, aby nabídla řešení a již v současné době a velice rychle odškodnila prokazatelnou ztrátu těm podnikatelům, protože to jsou peníze, kdy ne ze své vůle ti podnikatelé to musí zaplatit. Tady to musí být rychlý, když to řeknu lidově, podnikatel donese dodák a je mu vyplaceno, co zainvestoval do materiálu. Protože ty podnikatelé v tom nechali obrovské peníze a stát by jim to měl kompenzovat.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Šmardo, prosím, o vaši reakci.
 
Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/
Ano, já moc děkuju tady za tenhle už, řekněme, adresnější přístup, který zvolil pan Bartošek, protože to už není řečeno - dáme 30 000 úplně každému. Ale je vidět, že se dívá na to, kde skutečně ty dopady jsou velmi tvrdé, kde jsou například mírnější, a to v cestovním ruchu, v gastronomii. Věřte, že my tady na Vysočině to víme nejlíp. Koneckonců teď stojím tady na Milovech, kde za standardních okolností, kde by bylo živo. Bylo by tady plno lidí. A dneska je tady mrtvo a ti lidé jsou skutečně ve velmi těžké situaci a budou potřebovat dál pomáhat. Já si myslím, že cestovní ruch bude jednou z nejvíc ohrožených skupin. A bude se tady muset vyřešit dlouhodobější pomoc, protože tohle opravdu není legrace. Já za ten přístup děkuju a myslím si, že to je úkol, který před vládou, ale koneckonců nejenom před vládou, i před opozicí, před námi všemi, před starosty obcí, před hejtmany stojí v těch příštích týdnech, abysme vymysleli, jak pomoct cestovnímu ruchu, jak pomoci ve službách. Děkuju, že jeden pán předtím zmínil, například i kadeřnice, ale těch lidí je spousta. Ale jenom moc, prosím, nemůže to jít plošně. Musí to cíleně těm, co jsou nejpostiženější. Ve chvíli, kdy si budeme myslet, že jak večerníček budeme rozdávat peníze úplně každému, tak to nedopadne dobře.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pan Stanjura nesouhlasí, ale já bych s dovolením...
 
Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru, PS /ODS/
Těch 30 000 je přece první pomoc. To zdaleka nebude stačit. Já jsem říkal, že když už máme něco testovat, tak máme testovat zisk nebo i ztrátu, to je jedno, z které strany to vezmeme. Nevím, proč vaši ministři zvolili jako kritérium obrat, to nedává žádný smysl. My jsme dneska nabídli vládě, já jsem se zkusil třeba inspirovat v zahraničí, třeba v Dánsku, kde se v Dánsku domluvili, že budou podle toho, v jaké budou ztrátě, jaký budou mít propad zisku, budou kompenzovat ty fixní náklady podnikatelům a zaměstnavatelům, které prostě nezmizí, přestože nemohou podnikat, nemohou prodávat své produkty, tak ty fixní náklady mají, a to nejsou jenom mzdy, to jsou nájmy a podobné věci, takže to je dobrý model a měli bychom se inspirovat v zahraničí a měli bychom hlavně o tom mluvit. Opozice versus vláda, že tady nejde o to, čí je to návrh, ale jde o to, abychom zachránili co nejvíce živnostníků a co nejvíce pracovních míst. To si myslím, že je společný cíl a můžeme mít možná jiné nápady, jak toho docílit, ale musíme spolu mluvit. Zatím se to ze strany vlády bohužel neděje.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Šmardo.
 
Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/
Já s vámi souhlasím, a pokud se má vést diskuse o těch kritériích, tak já jsem pro. Na tom, co říkáte, je kus pravdy, na druhé straně je spousta firem, které v zisku vůbec nebyly dlouhodobě, kdyby se to dávalo jenom těm, kteří přestali mít zisk, tak by to asi taky nezafungovalo. Nicméně toto je diskuse, která je legitimní. Já si myslím, že pokud je pocit, že vláda ji vede málo, já to minimálně řeknu za sociální demokracii ten váš názor, vyřídím to, poprosím, aby iniciovali lepší jednání s vámi. Ale já jsem reagoval s tím, co jsem odmítl, byla ta plošná pomoc bez kritérií. Pokud se kritéria změní ---
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
To už jste si mezi sebou vyříkali, že v tomhle nenacházíte konsensus, nicméně mě zajímá ještě jedna zásadní věc, a sice kde na to stát vezme, pane Bartošku, jaký by byl recept KDU-ČSL?
 
Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
Jenom krátká reakce ještě na to, co proběhlo. Bylo by dobré, aby se vláda chovala tak, jak se chová řada úspěšných starostů. Ty, který znají svoje města a obce a jdou tomu naproti, ať už, například tím, že odpustí obyvatelům poplatek za odpad nebo podnikatelům například sníží nebo odpustí platbu za nájem, protože to je starost, jednoduché recepty, tak jak to dělají naši starostové. A můžu to říct za KDU-ČSL, my jich máme nejvíc a tohleto je to reálný, čím může stát pomoct. A k tomu, kde na to stát vezme, to je jednoduchá odpověď, když se dařilo, tak podnikatelé platili daně a stát to bral jako samozřejmost a říkal - plaťte. V současné době se nedaří a je zodpovědnost státu, aby udržel ekonomiku a pomohl lidem, ať už zaměstnancům nebo podnikatelům, a je potřeba si na to půjčit, protože se v minulosti ukázalo, že proškrtat se k prosperitě, to je špatný recept, který nefunguje. Udělejme úspory tam, kde jsou smysluplné, ale nikoliv takové které zabrzdí ekonomiku...
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
A to by bylo z vašeho pohledu kde? Kde jsou ty úspory?
 
Jan BARTOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
Současně udělejme slib, že peníze, které si půjčíme, tak do budoucna také splatíme. A základní úspory vidím například v digitalizaci státní správy a snížení počtu úředníků. Jednoduchý nástroj. Tam je poměrně prostor, kde se dá na tom pracovat a uspořit.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Zeptám se na to stejné i pana Stanjury.
 
Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru, PS /ODS/
Já myslím, že stát musí přijmout taková opatření, aby ekonomika se co nejdříve vrátila do normálu. To znamená, aby podnikatelé, zaměstnavatelé, aby produkovali, aby měli komu prodávat své služby, své výrobky a pak zase budou platit daně a budou platit odvody, ale v tom překlenovacím období prostě musí to zaplatit stát. Který si je schopen půjčit nejrychleji za velmi dobrých podmínek. To není normální hospodářská krize, která prostě cyklicky přichází. To je něco, co je jakoby přírodní katastrofa a na takové věci musí tomu soukromému sektoru pomoci stát. Soukromý sektor se vypořádá s normální hospodářskou krizí, ale ne s takovou, v uvozovkách přírodní katastrofou. Takže v této chvíli je třeba vést debatu o tom, jak co nejrychleji --- aby se co nejrychleji ekonomika vrátila do normálu.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Pane Šmardo, ještě vaše reakce, prosím.
 
Michal ŠMARDA, místopředseda strany /ČSSD/
Pardon, já moc děkuju za to, co pánové teď právě řekli, protože skutečně ty peníze bude potřeba sehnat, bude potřeba být asi vstřícnější k požadavkům na schodek státního rozpočtu. A bude především potřeba nastartovat ekonomiku. Já právě proto jsem rád, že na tom jsme se asi dneska shodli všichni tři, byl přijat ten plán Antivirus, kdy ministerstvo práce a sociální věci skutečně připravilo projekt, který může zachránit ta pracovní místa, aby lidé nespadávali do nezaměstnanosti. Možná to mělo přijít o týden dřív. Ale každopádně je dobře, že to přišlo, a jsem rád, že lidé mají jistotu, že... Nebo mají šanci, že o tu práci nepřijdou, a zaměstnavatelé dostali důvod, proč nezačít plošně rozdávat výpovědi. To je velmi dobrá zpráva pro ekonomiku. Není důvod, aby lidé dostávali výpovědi, stát pomůže s úhradou nákladů ---
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Uvidíme každopádně, jak to bude opravdu vypadat v reál. Pánové pro tuto chvíli vám děkuju za vaše názory, a my se k vám ještě za malou chvíli vrátíme s jiným tématem.

« zpět na přehled