Události ČT: Otázka počtu státních zaměstnanců

 2. 2. 2018; ČT24
Hostem hlavní zpravodajské relace České televize Události byl v živém vstupu z Malých Hoštic předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
  
  
Celý rozhovor je možné zhlédnout v archívu ČT.
  

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
V Událostech teď živě Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS, dobrý večer vám přeju a rovnou se ptám, v úvodní reportáži zaznělo, že chybí zaměstnanci v mnoha sektorech ...
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu strany /ODS/
Dobrý večer.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Což tam potvrzovali lidé z praxe, protože se je jednoduše nedaří najít. Není tedy kritika opozice, která vybízí k zeštíhlení státní správy, zbytečná?
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu strany /ODS/
No, v žádném případě není. Sama jste ta čísla uvedla před chvílí. 37 tisíc zaměstnanců navíc od roku 2014, o 47 miliard ročně navíc na platy těchto zaměstnanců. Navíc ta průměrná mzda rostla od roku 2014 o 25 %, tak si porovnejme například, o kolik rostly důchody od roku 2014, určitě to nebylo o 25 %. Ty černé duše vytvářejí fiktivní náklady. Podle mě těch 6 miliard je spíš spodní odhad, podle mě je to 8 až 10 miliard ročně. A potom vláda, když například odmítá náš návrh na zrušení daně, tak říká, kde vezmeme 10 miliard? A tady má 10 miliard na černé duše. Když chceme zvýšit výdaje na obranu, tak zase vláda říká, kde máme vzít 10 miliard? A současně tady je 8 až 10 miliard na tyto černé duše, tak já myslím, že je to velmi jednoduché to řešení. Stačí to rozpočtovat méně a těm jednotlivým úřadům dát méně peněz. Nechápu, co by na tom měli trvat 2 roky.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
To znamená, že toto by mělo stačit. Jaké nabízí komplexní řešení ODS a co pro změnu můžete reálně udělat?
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu strany /ODS/
A tak to není komplexní řešení. Stačí, když každý ministr zruší ta volná místa, nebude chtít zbytečné, zbytečné výdaje, stačí, když se začne proškrtávat byrokracie, protože je třeba těm, i těm úředníkům odebrat jejich povinnosti, které mají. Poslední 4 roky nebo od roku 2014, kdy je hnutí ANO ve vládě, teď se tváří, že přišlo jako nový a chtějí řešit problém, který ale sami, sami vytvořili, tak neustále vznikají nové příkazy, nové regulace, kontroloři, další kontroly, a to jsou další tisíce a tisíce úředníků a pak logicky rostou jak ty počty, tak náklady. Představte si privátní formu, v kterých jsou takzvané černé duše, no nic takového není vůbec možné.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Když se zastavíme ale u těch samotných peněz, protože resorty tyto peníze čerpají, zůstávají tam, ale ty peníze bývají použity na odměny pro zaměstnance, jinými slovy, vy byste přistoupil ke změně a lidem byste prémie nevyplácel, chápu to správně.
 
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu strany /ODS/
Ne, ne, ne, ne, úplně jinak. Já bych snížil počet pracovních pozic, nejenom těch černých duší, ale i těch ostatních, a z těch uspořených peněz bych část motivoval ty zaměstnance, kteří tam zůstanou, to znamená, zvýšil bych produktivitu i těch úřadů a těm lidem bych mohl dát více peněz než dneska, ale musí to být efektivní a říkám, i těm úřadům se mnohdy uleví, pokud budeme bojovat s byrokracií, každý den v každém oboru bojujeme s byrokracií. To je největší možná úspora státních výdajů, ale i státních zaměstnanců. A potom když zůstanou ti kvalitní, tak ti mohou mít i vyšší platy.
 
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Říká Zbyněk Stanjura. Já vám děkuji za rozhovor, na shledanou.

« zpět na přehled