Stanjura: Stát nemůže dál vydělávat na studentech

16.5.2013; 5+2 dny

Hodonín - Zbyněk Stanjura zastává post ministra dopravy teprve od loňského prosince, kdy abdikoval po neshodách s vicepremiérkou Karolínou Peake jeho předchůdce Pavel Dobeš. Je přesvědčen, že problémy v regionech se nedají řídit z centra v Praze. K tomuto přesvědčení dospěl jako primátor Opavy, kde tuto funkci zastával osm let.

Hodonínsko je na tom z hlediska nezaměstnanosti dlouhodobě špatně. Máte v rukávu recept na řešení?

Ten nemá asi nikdo a ani stát nedokáže tento problém jen tak vyřešit. Na druhou stranu může vytvořit podmínky, které umožní podnikatelům taková místa vytvářet.

Co máte konkrétně na mysli?

Je potřeba změnit podmínky pracovního trhu. Pokud má nastavenou příliš velkou ochranu, podnikatelé se budou bát vytvářet nová pracovní místa. Nikdo totiž neví, jestli nově vytvořenou pozici bude schopný držet třeba i za půl roku. Pokud ne, hrozilo by mu vyplácení odstupného, což si mnozí nemůžou dovolit.

Jak z toho tedy ven?

V první řadě je nutné nastartovat ekonomiku. Podnikatelé musejí mít větší záruky a taky jim musí zůstat na účtu víc prostředků. Prosazuji proto například, aby poplatníci už nemuseli ručit sami za každou nezaplacenou fakturu, ale jen za ty, které přesahují částku 700 tisíc korun. Nastartování ekonomiky by přispělo i k odstranění dvojího zdanění třeba u dividend.

Zastavme se u těch dividend. Podle vašeho návrhu by už nikdo neplatil z nich patnáctiprocentní daň. Znamenalo by to pokles příjmů ve státním rozpočtu. Víte, o kolik by stát přišel?

To se odhaduje jen velice těžko, protože nikdy nevíte, jak se zachovají vlastníci. Vyplatí dividendu nebo nevyplatí? Můžeme tedy mluvit jen o odhadech, které by se měly pohybovat v řádech stamiliónů korun. Na druhou stranu si myslím, že když budou mít lidé o 15 procent víc peněz, tak si za ně něco koupí a v celkovém balíku to bude rozpočtově neutrální. Navíc by se naše prostředí stalo víc zajímavé i pro zahraniční investory.

Jak k tomu přijdou třeba studenti, kterým se daní každá brigáda?

A to je špatně! Rozhodně proto prosazuji, aby příjmy žáků a studentů z praktického výcviku byly osvobozeny od daně z příjmu.

No jo, ale co třeba studenti gymnázií, kteří žádný praktický výcvik nemají a přivydělat si tak můžou jen o prázdninách brigádami?

I na ně jsem samozřejmě myslel. Jsem přesvědčen o tom, že si většina z nich nevydělá přes léto víc než třicet tisíc korun, proto by se do této výše daň u příležitostných příjmů neměla platit. Platili by jen ti, kdo by si vydělali víc. Stát přece nemůže vydělávat na žácích a studentech.

Zní to pěkně, ale nebudou tyto peníze v rozpočtu vážně chybět?

V situaci jaká se tady vytvořila v posledních letech, je potřeba někdy trochu povolit, aby se mohl generovat nějaký zisk. Pokud budeme jen zvyšovat daně, nedostaneme se z toho nikdy. Aby ekonomika mohla dobře fungovat, musí být nejdřív dobře nastartována. V konečném důsledku se nám pak tyto kroky několikanásobně vrátí.

« zpět na přehled