Stanjura navrhne vládě zpoplatnění silnic první třídy pro kamiony

20.1. 2013; ČTK

Praha - Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) doporučí vládě zpoplatnit všechny silnice první třídy pro nákladní dopravu. Reálné je podle něj zavést mýto na silnicích první třídy od roku 2017, tedy po skončení platnosti nynější smlouvy o provozování mýta. Stanjura to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Plzeňský hejtman a stínový ministr dopravy Milan Chovanec (ČSSD) s návrhem souhlasí. Zároveň by ale rád zpoplatnil i některé silnice druhé třídy, aby se zabránilo kamionům objíždět zpoplatněné úseky.

"Kloním se k zpoplatněním všech silnic první třídy u nákladní dopravy. U té osobní budeme debatovat, tam ten názor není definitivní. Byl bych rád kdyby vláda o to rozhodla letos v prvním pololetí," uvedl Stanjura.

Nevyloučil, že u silnic první třídy budou jiné ceny mýtného než u dálnic. "Jde o to, jak stát bude chtít usměrňovat provoz těžké dopravy. Když to promyslíme, tak jsme schopni zabránit, aby nákladní doprava objížděla zpoplatněné úseky," dodal. Na dálnicích se elektronické mýtné pro nákladní dopravu vybírá od roku 2007.

Stanjura rovněž uvedl, že by nezaváděl mýtné pro osobní automobily formou tzv. vinět. "Dálniční známky funguji a investovat náklady do dalšího projektu, kde není tak výhodná návratnost, není rozumné," uvedl.

K železniční dopravě Stanjura řekl, že oddělení Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) od Českých drah (ČD) se před lety nepovedlo. "Musíme například řešit, že koleje vlastní SŽDC, pozemky pod kolejemi České dráhy," řekl. Problém je podle něj možné řešit změnou zákona, pozemky pod kolejemi by tak přešly bezplatně pod správu SŽDC. Obdobně to Stanjura navrhuje i u nádraží, která vlastní ČD. Důvodem těchto kroků je podle ministra i snaha připravit železnici na vstup i případných dalších konkurentů Českých drah.

« zpět na přehled