Stanjura: Dálniční známky v příštím roce nezdraží

16.3. 2013; Právo

Cena roční dálniční známky pro osobní auta stoupla od roku 2007 v Česku z 900 na 1500 korun, tedy o dvě třetiny. V příštím roce však k dalšímu zdražení nedojde. Právu to řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS), který popřel informace, že roční známka bude za 1800 Kč.
„Nikdo z nás neuvažuje o zvýšení ceny dálniční známky. Kategoricky to odmítám. Nic takového se nechystá, a mohu to tedy vyloučit,“ ujistil Právo ministr Stanjura.
Zprávy o tom, že dálniční známky opět podraží, se objevily poté, kdy Stanjura zveřejnil svůj záměr urychlit přeměnu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ze státní organizace na akciovou společnost. Současně chce totiž zrušit Státní fond dopravní infrastruktury a převést z něj na ŘSD i příjmy z prodeje dálničních známek.
„Pokud se tato transformace uskuteční, bude ŘSD muset platit také daň z přidané hodnoty, a právě zdražení ročních kupónů až o 300 Kč představuje jednu z variant, jak finance získat,“ uvedla 9. března Česká televize, a podobně reagovala i další média.

Motoristům nezbývá než doufat, že Stanjura své nynější stanovisko nezmění a za dálniční známky se napřesrok skutečně nebude platit víc.
Státnímu fondu dopravní infrastruktury loni prodej dálničních známek vynesl přes tři miliardy korun a zhruba stejná suma to má být i letos. Vynakládat se tyto peníze podle zákona musejí výhradně na údržbu, opravy a další výstavbu dálniční sítě.
Pokud nemá osobní auto při průjezdu zpoplatněnými úseky na předním skle platnou dálniční známku, hrozí řidiči bloková pokuta až 5000 Kč a v případném správním řízení až 100 tisíc.

« zpět na přehled