Sport by mohl dostat příští rok od státu 800 mil. Kč navíc

29.11. 2012; ČTK
Zbyněk Stanjura prosazuje společně s dalšími kolegy návrh, aby stát přidal sportovcům.

Praha - Sněmovní školský výbor dnes doporučil poslancům zvýšit rozpočet ministerstva školství pro příští rok o 800 milionů korun na sport. Návrh prosazují předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura (ODS) a Josef Dobeš, který nedávno opustil Věci veřejné a podpořil v důležitých hlasováních vládu. Opozice soudí, že může jít o politický obchod. Stanjura i ministr školství Petr Fiala s takovou interpretací nesouhlasí.

Na sport je v návrhu rozpočtu ministerstva 2,18 miliardy korun. Fiala zdůraznil, že navýšením se částka dostane na letošní úroveň. Suma je podle něho rozumná, 800 milionů nyní chybí a ministerstvo peníze rozděluje na sport naprosto průhledně.

Ivan Ohlídal (ČSSD) ale soudí, že jde o Dobešovo "náhlé osvícení" a "partyzánský způsob" na poslední chvíli. "Kolují nepříjemné fámy. Říká se, že je to záležitost nějakého nechutného obchodu, aby pan Dobeš podporoval vládu. Vím, že to popřete, ale vypadá to velmi podezřele," řekl. Stanjura se vůči jeho slovům ohradil. Zdůraznil, že už dříve, když byl Dobeš ještě ministrem školství, sportovcům takovou podporu slíbil.

"Předpokládáme, že 300 milionů korun bude vyčleněno na rozvoj tělovýchovných jednot a 500 milionů korun bude určeno sportovním svazům," sdělil Dobeš v dnešní tiskové zprávě. O 300 milionů korun se má podle informací z výboru snížit kapitola Všeobecné pokladní správy a o půl miliardy kapitola Státní dluh.

Ministerstvo školství má hospodařit s částkou 139,6 miliardy korun, což je asi o 2,5 miliardy víc, než činil letošní schválený rozpočet. "Školství je opravdu prioritou této vlády," uvedl Fiala.

Návrh hospodářského plánu podle něho odráží priority školství, kterými jsou prý kvalita vzdělání, stabilizace regionálního školství, příprava vysokoškolské reformy a podpora výzkumu. Ministr uvedl, že platy učitelů by měly vzrůst v průměru o procento. V případě příspěvků vysokým školám se podle něho posílí mechanismus, kdy se nepřidělují jen podle počtu studentů, ale roli hraje i kvalita. Na veřejných vysokých školách by měl počet studentů klesnout meziročně o pět procent, řekl Fiala.

Opoziční poslanci ale naopak tvrdí, že školství prioritou vlády není. Ohlídal podotkl, že růst platu učitele o 200 korun je směšný. Za ostudné označil to, že stejné mají zůstat platy nepedagogických pracovníků. "Ti, kteří pomáhají zajišťovat chod škol, to už dělají jen z lásky," připojila se Vlasta Bohdalová (ČSSD). Miroslav Petráň (VV) soudí, že kdyby byli učitelé jako lékaři nebo soudci, neměl by už kdo učit.

« zpět na přehled