Rozhovor pro Události ČT: Využívání zajišťovacích příkazů

19. 9. 2017; ČT1, Události
 
Hostem hlavní zpravodajské relace České televize Události byl v živém vstupu k tématu využívání zajišťovacích příkazů a odstoupení šéfa Finanční správy předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
  
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A teď už vítám předsedu poslaneckého klubu ODS a člena rozpočtového výboru Zbyňka Stanjuru. Vy jste s kolegy z výboru vyzvali Finanční správu, aby zajišťovací příkazy využívala jenom výjimečně. Co to slovo v této souvislosti znamená?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu; člen rozpočtového výboru /ODS/:
To znamená, že Finanční správa nemá likvidovat zdravé české firmy, které roky platí daně, mají zaměstnanci, případně se jim může stát, že vedou spor o výše daní a zajišťující příkaz je likvidace té firmy, zabavený majetek, propuštění zaměstnanci, firma v insolvenci, pak se zjistí, jako zhruba ve 30 % případů soudních sporů, které Finanční správa prohrála, že ty zajišťovací příkazy byly použity nezákonně, ale firma je zničená. To je to, co, to jsou ty případy, kdy Finanční správa takhle postupovat nemá, kdy ničí firmy.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
No je teď měsíc před volbami a ODS spolu s dalšími opozičními stranami ale taky s koaličními lidovci žádá, aby ředitel Finanční správy odešel. Čím ospravedlníte takový tlak na vysokého státního úředníka zrovna v tuto chvíli?

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu; člen rozpočtového výboru /ODS/:
Ale to s datem voleb vůbec nesouvisí. Já bych chtěl říct, že s příchodem pana generálního ředitele Janečka se Finanční správa stala v zásadě represivním orgánem. A to není jediný problém ty zajišťovací příkazy. Já připomenu šikanu těch, kteří se chtějí stát dobrovolně plátci DPH, nesmyslně vysoké pokuty při drobných pochybeních u kontrolního hlášení, neochotu generálního ředitele Finanční správy vůbec šetřit korunové dluhopisy, už se o tom mluvilo, v březnu říkal, že nemá co šetřit, dneska se chválí, že podal desítky trestních oznámení a zneužívání zajišťovacích příkazů. To je dostatek důvodů k tomu, aby ve své funkci skončil a s datem voleb to nemá žádnou, žádnou spojitost. A nejsme tak naivní, jak říkal ministr financí Ivan Pilný, my moc dobře víme, jak se odvolává vláda, ale pokud někdo takhle selže ve své funkci, tak má ministr financí vládě navrhnout odvolání a vláda ho má odvolat bez ohledu na termín voleb.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Děkuju vám.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu; člen rozpočtového výboru /ODS/:
Děkuji za pozvání. Na shledanou.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout v archivu ČT.
 

« zpět na přehled