RegioJet patrně získá trať Ostrava–Olomouc přes Krnov

21.5. 2013; ČTK

Praha - Provoz žlutých vlaků společnosti RegioJet na trati mezi Ostravou a Olomoucí přes Krnov se dále přiblížil. Ministerstvo dopravy totiž splnilo formální podmínku, kterou je vyvěšení (notifikace) záměru přidělit veřejnou zakázku na provoz této rychlíkové trati přímo ve věstníku EU. Po uplynutí roční lhůty tak může úřad se společností RegioJet podnikatele Radima Jančury podepsat smlouvu a firma pak může začít s provozem od prosince 2014.

Zakázku na patnáctiletý provoz se rozhodl společnosti přidělit ministr dopravy Zbyněk Stanjura poté, co úřad musel kvůli vyřazení druhého zájemce, společnosti Arriva, zrušit původní výběrové řízení.
Oznámení záměru je podle ministerstva dopravy sice nezbytný, ale čistě formální krok. Nemůže se tak stát, že by rozhodnutí rezortu přidělit zakázku napřímo bylo zpochybněno, nebo zamítnuto.


Ministerstvo má nyní za sebou první kolo jednání s RegioJetem, v němž se obě strany dohodly na objemu přeprav a použití nových vozidel podle podmínek původního výběrového řízení, uvedl mluvčí úřadu Tomáš Neřold.Zrušený tendr Tendr na dopravce na trati Ostrava–Opava–Krnov–Olomouc považovalo ministerstvo za pilotní projekt liberalizace železnice. Kvůli vyřazení jednoho ze dvou uchazečů musel být ale zrušen. Pokud by mohl být tendr dokončen, RegioJet by v soutěži zvítězil, neboť nabídl nižší cenu za kilometr. Žádal dotaci 188 korun za kilometr. Dosavadní provozovatel České dráhy se soutěže nezúčastnil.

« zpět na přehled