První zprávy.cz: Vláda chce nasadit živnostníkům elektronický náramek

4. 5. 2015; prvnizpravy.cz
 
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura patří k hlavním tvářím pravicové opozice ve sněmovně. Byl hlavním autorem taktiky opozice při schvalování služebního zákona a na stejnou roli se chystá i při schvalování zákona o registračních pokladnách.

 

Vláda zvýšila své náklady jenom na ministerstvech o 10,5 miliardy, říká kromě jiného v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zbyněk Stanjura.

PZ: Před několika týdny ODS představila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí (dříve daň z převodu nemovitostí, pozn.). Není to jen gesto, které má přilákat voliče?


Samozřejmě že není. Tato daň je podle našeho názoru již zbytečná. Její výběr není nijak vysoký, cca 9 mld Kč ročně, přitom je drahý. Prodávající si musí zajistit posudky, úředníci zkoumat nemovitostí. Daň platíte z již jednou zdaněných peněz. Zrušením daně klesnou ceny nemovitostí a zvýší přístup zejména mladých rodin k nim.

PZ: Jak chcete tento výpadek rozpočtu kompenzovat?

My obecně preferujeme menší stát, tzn. menší daně a jeho lepší hospodaření. Jenom letos meziročně vláda zvýšila své provozní výdaje na ministerstvech o 10,5 mld Kč. Každé procento hospodářského růstu přidá přes deset miliard do příjmů a vláda nemusí ani hnout prstem. Nesmí však vymýšlet další agendu a rozšiřovat zásahy státu do oblastí, kde stát nemá co dělat.

PZ: Kam například?

Ačkoli se některé vládní strany tváří jako pravicové, provádějí klasickou socialistickou politiku. Za vzor pro všechny považují zaměstnanecký poměr ve velké firmě. Nejlépe zahraniční. Proto ty dotace na rozšiřování továren, investiční pobídky pro zahraniční firmy. Zaplatíme je my všichni včetně malých a středních podnikatelů, kteří žádné dotace nečerpají, daně platí a ještě je z nich podporována jejich konkurence. Férová soutěž a volný trh se pomalu vytrácí.

PZ: Ministerstvo financí představilo návrh na zavedené elektronické evidence tržeb, neboli online registračních pokladen. Není to právě nástroj, který omezí podvody a vytvoří férové prostředí?

Kdyby to tak bylo, byli bychom jedině pro. Jenomže návrh, se kterým MF přišlo, má k této ideji hodně daleko. Jdeme na mravence dělem. Někteří podnikatelé se placení daní vyhýbají. Stejně tak, jako někteří řidiči jezdí rychle, někteří lidé dokonce kradou. Mají však mít všichni elektronický náramek na noze, aby stát kontroloval, jakou rychlostí se pohybují, jestli nejdou na červenou, nebo nezaplatili u pokladny?

PZ: To je trochu přehnaný příklad.

Je to úplně totéž. U registračních pokladen je to horší v tom, že daný živnostník si ten „náramek“ bude muset sám koupit a každý rok platit několik tisíc korun na internetové spojení s ministerstvem, na tisk účtenek, na aktualizaci softwaru. Místo toho, aby koupil nové židle do hospody, větší televizi na sportovní přenosy, nebo nový výčep, bude muset platit svou vlastní kontrolu.

PZ: ODS vyhrožuje parlamentními obstrukcemi. Je to adekvátní nástroj proti tomuto návrhu?

My jsme konstruktivní opozicí. Obstrukce nepoužíváme na návrhy, se kterými nesouhlasíme. Je logické, že socialistická vláda má jinou představu, než my jako pravice. Rozumné a nesporné návrhy zákonů podporujeme. Tady se ale vláda pustila do boje s jednou skupinou lidí. Těch, kteří jsou aktivní, kteří zaměstnávají další, kteří od státu nic kromě klidu na práci nepožadují. Této vládě jsou trnem v oku.

PZ: Andrej Babiš tvrdí, že když byla ODS u vlády, tak pouze zvyšovala daně.

Andrej Babiš vždy říká pouze půl pravdy. Byla to ODS, která snížila přímé daně daň z příjmu pro firmy n a19% a daň z příjmu fyzických osob na 15%. Bohužel od roku 2008 běžela v celé Evropě hospodářská, či spíše dluhová krize, kterou jsme nezavinili, ale byla k nám dovezena ze zahraničí. Hlavním problémem byl strach z toho, že státy nebudou schopny plnit své závazky, jako se to stalo Řecku, Irsku, Španělsku. Naše vláda musela reagovat tak, aby naši případní věřitelé, tzn. ti, od koho si půjčujeme na krytí deficitu, byli ubezpečeni, že své závazky splníme. Museli jsme snižovat výdaje státu, což se dařilo a zároveň dočasně a opakuji dočasně zvýšit příjmy. Veškeré zvýšení daní bylo schváleno pouze na tři nebo čtyři roky. Zvýšenou důvěrou agentur jsme ušetřili desítky miliard korun na úrocích. To, že se Andreji Babišovi zvýšení daní zalíbilo a tato opatření prodloužil i v období ekonomického růstu, už musí obhajovat on sám.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/stanjura-vlada-chce-nasadit-zivnostnikum-elektronicky-naramek/

« zpět na přehled