Právo: Zbyněk Stanjura věří v obnovení důvěry

21. 1. 2014; Právo - severní Morava a Slezsko
  
Občanská demokratická strana stojí po víkendovém kongresu v Olomouci na prahu nové éry. Myslí si to alespoň šéf moravskoslezských občanských demokratů a předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.
  
Moravskoslezská ODS vyslala do Olomouce 50 delegátů, valná většina z nich se prý domů vracela se stejnými pocity jako Stanjura. „Myslím, že je to nový začátek v ODS, nové vedení má jasný plán, jak znovu získat důvěru voličů. Bude to ovšem pomalý a dlouhodobý proces,“ upozornil. Přiznal, že je rád, že jedním z nově zvolených místopředsedů je exprimátor Ostravy, bývalý hejtman a současný europoslanec Evžen Tošenovský. „Už to, že přesto, kolik bylo kandidátů na místopředsedy, byl zvolen v prvním kole, ukazuje, jakou má ve straně pozici. Delegáti kongresu ocenili jeho dlouholetou a úspěšnou kariéru,“ poznamenal Stanjura. To, že Tošenovský je nyní místopředsedou strany, ale v regionálním vedení strany nefiguruje a má jako europoslanec pouze poradní hlas, Stanjurovi nevadí. „Nerozlišujeme, kdo má poradní a kdo rozhodující hlas, navíc jako člen grémia má uvnitř ODS mnohem silnější pozici a má hlas poradní ve všech oblastech a regionech,“ upozornil.
Stanjura nezastírá, že věří novému stranickému vedení pod taktovkou předsedy Petra Fialy, že mu jde pouze o úspěch týmu a značky ODS. „A nepůjde jim o to, aby uspěli jako jednotlivci.“ Podle exministra dopravy je nové nejužší vedení ODS namícháno dobře. „Jsou v něm lidé s dlouholetou i krátkodobější politickou praxí.“
To, že řada členů ODS čekala na to, jak dopadne víkendový kongres, bylo veřejným tajemstvím. Jedním z nich byl i náměstek ostravského primátora Dalibor Madej, který patří v poslední době ke kritikům poměrů ve straně. Výsledek kongresu ho však zklamal.
„Už tím prvním hlasováním, které posunulo diskusi až za volbu. Utvrdilo mě to v tom, že to, co se děje v oblastech a regionech, se přesunulo i na kongres,“ poukázal. Dodal, že s přehozením debaty až za volbu vedení souhlasili i někteří později zvolení místopředsedové.
I když je Madej nespokojen se současným děním v ODS, stranu zatím opouštět nehodlá. „O vystoupení ze strany neuvažuju, jen se nechci podílet na nedemokratických záležitostech,“ prohlásil.
  
Nejsou to nové tváře
  
Průběh kongresu sledovali i političtí rivalové občanských demokratů. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) nechtěl jednání členů ODS a jeho závěry nijak zvlášť komentovat. S tvrzením, že vedení pravicové strany je složeno z nových tváří, však nesouhlasí. „Jediná nová tvář je předseda, jinak to jsou lidé, kteří figurovali v různých funkcích nebo i v exekutivě v posledních 10 až 15 letech. Takže pro mě to nejsou nové tváře,“ poukázal.
Také poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) má za to, že jedinou znatelnou změnou je zvolení Fialy předsedou. „Zbytek vedení ODS byl sice také obměněn, ale za kádry ve straně prověřené,“ poukázala s tím, že z vystoupení představitelů pravicové strany v Olomouci se pozorovatel nedozvěděl fakticky nic objevného. „Ani neproběhla žádná zásadní katarze nebo velký úder do stolu se slovy, že takhle to dál nemůže fungovat,“ dodala.

« zpět na přehled