Právo: Zbyněk Stanjura - hlavní útočník ODS. Budoucí šéf?

18. 8. 2014; Právo
  

Hlavní útočník ODS. Budoucí šéf?
Po Miroslavu Kalouskovi další sžíravý lídr pravice ve Sněmovně. Tak mohla veřejnost vnímat Zbyňka Stanjuru (50), když se s TOP 09 v létě pustil do boje s vládní koalicí kvůli služebnímu zákonu. Svými ostrými výstupy častokrát předčil předsedu ODS Petra Fialu (49). Až to vypadá, že si tím vlastně říká o post šéfa celé strany.

V osobním kontaktu si Stanjura vždy zachovával odstup od médií. Na rozdíl od řady jiných politiků s novináři moc nežertuje, drží si je od těla. Už při projevech v roli ministra se častokrát zdálo, že nepovažuje za své protivníky jen členy opozice, ale právě i média.
Po sněmovních volbách se však karty otočily a Stanjura coby řadový poslanec opozice a později šéf poslaneckého klubu ODS, zdá se, pochopil, kudy vede cesta k vyšším preferencím, volebnímu úspěchu a případně i k moci.
Z odměřeného politika se tak pomalu stává twitterový bonmotista a hlavní útočník ODS. Do vládní koalice se strefuje nejen od řečnického pultíku, ale i prostřednictvím sociálních sítí. Tak například když ministr financí Andrej Babiš vyměnil dozorčí radu ČEZ a na zástupce KDUČSL při tom pozapomněl, Stanjura si rýpnul: „Odpovídá to jejich reálnému vlivu. Stejně to skousnou.“
Obvykle si však dělá legrácky hlavně ze samotného Babiše a změn jeho názorů. „Dobrá zpráva – Švýcaři odmítli zavedení minimální mzdy. Naše levicová vláda Sobotky a Babiše ji opět zvedne a Babiš řekne: Byla to chyba.“
Žerty si Stanjura dělá i ze vztahů v koalici: „Babišova oblíbená taktika: nejprve hlasitá kritika ČSSD za plánované výdaje, poté hlasování pro tyto výdaje. Ideální politik: je pro i proti.“

Pravá ruka předsedy
K předsedovi ODS je Stanjura, sám člen strany od založení v roce 1991, však prý historicky vždy loajální. Projevuje se to nejen v současnosti, kdy občanským demokratům šéfuje akademik Fiala, záda kryl i bývalému předsedovi Petru Nečasovi.
„Léta letoucí platí, že předseda klubu a předseda strany musí být kompatibilní a že předseda klubu je pravou rukou šéfa strany,“ vysvětlil Právu poslanec Marek Benda (ODS).
„Rozhodně na mě nikdy nepůsobil jako člověk, co by svého předsedu obcházel. Jednal vždy v souladu s ODS,“ vzpomněla pro Právo bývalá vicepremiérka za stranu LIDEM Karolína Peake, která se Stanjurou seděla ve vládě.
„Je to jeden z mála politiků, se kterým byla vždy férová dohoda. Na rozdíl od Petra Nečase, s nímž nebyla normální lidská komunikace, se Zbyňkem Stanjurou fungovala dobře. Dobře se mi s ním spolupracovalo,“ dodala.
Na spolupráci si rozhodně nestěžuje ani předseda ODS Petr Fiala. Šéf poslaneckého klubu je nejen ve Sněmovně jeho pravá ruka. Naposledy se postavil do čela opozice, když vymyslel snadný způsob, jak obstruovat schválení původního znění zákona o státní službě.
Díky pečlivému nastudování jednacího řádu a procedurálních pravidel Sněmovny zjistil, že stačí jednání zdržovat vždy pět hodin ve středu a pět hodin v pátek, kdy se jedině smí o zákonech hlasovat ve třetím čtení, a schválení služebního zákona může opozice zdržovat donekonečna. Tlakem ve spolupráci s TOP 09 tak vymohl pro pravici kompromis s koalicí nad konečným zněním normy. Prosadili například zrušení generálního ředitele státní služby.
„Z pana Stanjury se stal stoprocentní politický profesionál. Na rozdíl od jiných pochopil ústavní i procedurální systém, pohybuje se v rámci systému slušně a mně se s ním velmi dobře spolupracuje,“ pochválil kolegu ze Sněmovny šéf poslanců TOP 09 a místopředseda strany Miroslav Kalousek.
Také Fiala si Stanjury cení. „Je to zkušený politik. Je bystrý, dobře ovládá jednací řád a všechny mechanismy. Pokud jde o autorství toho nápadu, jakým způsobem tlačit na ČSSD, to byla jeho myšlenka, byl to velmi dobrý nápad,“ řekl Právu Fiala.
Přiznal, že Stanjura mu pomáhá nejen v záležitostech ve Sněmovně, ale také s řízením celé strany. „Třeba s panem senátorem a místopředsedou ODS Milošem Vystrčilem se zabývá spolu se mnou i otázkami financování. Role Zbyňka Stanjury je pro mě důležitá, je to dáno jeho schopnostmi a řekněme, že i přirozenou pravicovostí,“ dodal Fiala.

Opavu řídil s ČSSD
I přes ni se však Stanjura dokáže dohodnout i s opačným táborem. „Já ho vnímám vcelku pozitivně, dohoda s ním možná je. Je to inteligentní partner. Co tam vidím za problém, je, že někdy situace nehodnotí úplně korektně,“ řekl Právu šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.
„V podstatě má jiný pohled na tutéž věc, pokud ji činí koalice nebo pokud ji činí opozice. On se někdy pohoršuje nad kroky vlády, ale zapomíná na to, jak si počínal v minulém volebním období v koalici sám,“ dodal.
Se sociální demokracií přitom Stanjura vládl v Opavě, kde byl v letech 2002 až 2010 primátorem. „Znám pana Stanjuru nejen ze spolupráce zastupitelské, ale i ze spolupráce z uvolněných funkcí, kdy byl primátorem a já náměstkem primátora. Byl to velmi chytrý a pracovitý komunální politik, který rozuměl nejen věcem kolem financí, ale i IT systému. Rétorika, kterou používal, odpovídala k prosazování zájmů v komunální politice,“ sdělil Právu poslanec z Opavy Václav Klučka (ČSSD).
Jaké zájmy to byly, na to se však názory opavských zastupitelů různí. „Převzal město v situaci, kdy chyběla řada projektů a koncepce. Někdy to řízení bylo trochu živelné. Ale on díky svému vzdělání jako programátor a se zkušenostmi z řízení firmy se ujal vedení s razancí. To městu prospělo,“ vzpomněl poslanec a opavský zastupitel Miroslav Opálka (KSČM).
Stanjurovi však vyčítá jeho nevůli jednat s komunisty. „Je to tvrdě pravicový a antikomunistický politik, netají se tím. Postrádám u něj schopnost kompromisu,“ dodal.
I současná náměstkyně primátora Opavy Pavla Brady ze Strany zelených má několik výtek. „Pan Stanjura s opozicí příliš nekomunikoval, zástupce KSČM dokonce odmítal zapojit do práce komisí a výborů. Kdokoliv měl jiný názor, byl jeho nepřítel, což byl a je můj případ,“ řekla.

Perla zdědila dluh půl miliardy korun
Co Stanjurovi nejvíce vyčítá, byl způsob jeho hospodaření. „V době, kdy byl primátorem pan Stanjura, se povedlo připravit mnoho projektů pro čerpání stamiliónových dotací z evropských fondů – celkově překročila částka, kterou Opava získala, miliardu Kč. Bohužel se jednalo téměř výhradně o projekty, které pro město znamenají další provozní náklady a zatížení městského rozpočtu,“ vysvětlila.
Zakázky prý vyhrávaly takřka výlučně velké mimoopavské firmy. „Zajímavé je také to, že si zakázky rozebírali samotní radní města. Např. rekonstrukci Obecního domu (100 mil. Kč) získala firma Metrostav, kde je ve vysoké manažerské pozici Marek Veselý (v letech 2006–2010 radní za ODS). Rekonstrukci Kulturního domu Na Rybníčku (150 mil. Kč) získala firma Hochtief, kde je ve vysoké manažerské pozici David Horák (radní za ČSSD od roku 2006 až dosud),“ dodala Brady.
Současné vedení města zdědilo dluh 500 miliónů korun. „Jako primátor byl Zbyněk Stanjura vnímán ze strany úřadu jako manažersky velmi schopný, s obrovským přehledem o všem, co se ve městě děje. Úřad měl jednoznačně pod kontrolou, stejně jako své zastupitele a radní,“ prohlásila.
„Ze strany občanů je vnímán jako primátor megalomanských projektů, který se v prvním volebním období snažil, ale v průběhu svého druhého se stal suverénním, arogantním, ztratil kontakt s běžným občanem a veškeré zábrany,“ uzavřela náměstkyně. Pochopitelně sám Stanjura nahlíží na toto období zcela jinak. „Nebyly to megalomanské projekty, investovali jsme do kulturních zařízení. Opava je kulturní perla české části Slezska,“ řekl Právu.
Částka podle jeho mínění není vysoká v poměru k rozpočtu města. „Veškeré splátky včetně úroků dělaly v období 2010 až 2014 pouhé tři procenta rozpočtu. Když to vysvětlíme na příkladu, tak rodina, co má příjem 24 tisíc měsíčně, by na všechny své půjčky vynakládala zhruba 700 korun,“ dodal.

Proč Sněmovna?
Chtěl jsem dál

Zatímco většina jeho politických konkurentů se domnívá, že za Stanjurovu kandidaturu do Sněmovny v roce 2010 může ztráta důvěry Opavanů v ODS i samotného exprimátora, Stanjura svůj vstup do celostátní politiky zdůvodňuje jinak.
„Připadalo mi to logické, když jsem působil osm let v pozici primátora. Dalším stupínkem byla celostátní politika. V té době jsem byl už šéfem ODS vMoravskoslezském kraji,“ řekl Právu.
V Poslanecké sněmovně byl na pozici řadového zákonodárce pouze rok. V roce 2011 vyhrál souboj s Petrem Tluchořem, proti němuž se tehdy ostře postavil Nečas, a získal post šéfa klubu.
S výjimkou půlročního působení na ministerstvu dopravy zůstal v čele poslanců až dodnes. Z šedesátky poslanců se klub po loňských volbách scvrkl na šestnáct členů.
Podle občanských demokratů se ve funkci velmi osvědčil. Organizuje večírky, snaží se stmelit kolektiv – a smířit Fialu s bývalou šéfkou Sněmovny Miroslavou Němcovou, která předsedovi ODS údajně nemůže zapomenout, že ji porazil ve vnitrostranických volbách.
„Nepochybně by Zbyněk Stanjura měl i na to, být šéfem ODS, ale zároveň si myslím, že to nebude on, kdo by šel proti Petru Fialovi. Tohle rozdělení rolí mu vyhovuje,“ řekl Právu poslanec Benda.
Stanjura mu dává za pravdu. „Další vnitrostranické ambice nemám, usiloval jsem o post šéfa klubu a jsem rád, že mi kolegyně a kolegové dali důvěru. Já mám ambice spíš stranické,“ odmítá Stanjura spekulaci, zda nemá chuť vystřídat Fialu v čele partaje.
„Díky ODS jsem se stal primátorem, byl jsem dlouho krajským radním, dostal jsem se do Sněmovny a stal jsem se ministrem. Teď chci pomoci Petru Fialovi, aby se preference ODS zlepšily. Chci straně vrátit, co mi dala,“ dodal Stanjura.
V rámci Moravskoslezského regionu mu prý pomohli Evžen Tošenovský a Martin Říman. „Dali mi možnost se od nich učit a získávat zkušenosti,“ podotkl.

Manželka podniká i funkcionaří
Do aktivní politiky se zapojil v roce 1997, kdy se stal opavským zastupitelem, o rok později radním. Přes funkce člena krajského zastupitelstva a radního to v roce 2002 dotáhl, jak již bylo řečeno, na post opavského primátora. Proč bývalý programátor a zakladatel, ředitel a spolumajitel IT firmy Eskon se vlastně rozhodl vstoupit do politiky? Firma profitovala, v roce 2000 získala zakázku od opavského magistrátu, obchodními partnery firmy byl i ČEZ, Dalkia, OKD, Karlovarská Becherovka, Paramo, Pojišťovna České spořitelny nebo Aero Vodochody.
„Mě lákala šance měnit město a pomoci mu. To byla má motivace, neplánoval jsem centrální politiku ani Sněmovnu. Chtěl jsem pomoci Opavě,“ řekl Stanjura. Firmu pak převzala jeho manželka Hana Malurová (45), která se stala jedinou majitelkou a která je i členkou oblastní buňky ODS v Opavě.
Ač Stanjuru velkou částí života provází právě IT technologie, kterou v 80. letech vystudoval na Vysokém učení technickém v Brně, ve svém volném čase dává přednost knize: „Já si rád čtu, dělám na zahradě drobné práce, také rád koštuji a chodím do kina. Mám běžné záliby poměrně vytíženého člověka.“
Unavený není jen z práce ve Sněmovně, ale také z neustálého dojíždění mezi Prahou a Opavou, kde žije jeho manželka. Děti šéf poslanců ODS nemá.
„Manželka mě podporuje, bez ní by to nešlo. Když jsem dostal nabídku stát se ministrem, radil jsem se se svou ženou, jestli to spolu zvládneme. Dojíždět čtyři sta kilometrů je těžké,“ dodal.

« zpět na přehled