Opavští poslanci "grilovali" ministerstvo

12. 6. 2017; Opavský a Hlučínský deník
Aktuální situace kolem Prodloužené Rudné nenechala opavské poslance v klidu.
 
Praha, Opava – Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura rozvířil na toto téma sněmovní debatu a k jeho kritice se připojil další opavský poslanec, Miroslav Opálka (KSČM). Jejich zásluhou se v rámci třetího čtení novely zákona o posouzení vlivu na životní prostředí dostala Prodloužená Rudná minulou středu na sněmovní schůzi do "pračky" i "ždímačky". "Ministerstvo dopravy zvolilo naprosto chybný postup. Prý abychom ušetřili čas. Bohužel se stalo to, co jsem předpovídal a před čím jsem já a mnozí další z našeho regionu varovali. A po roce jsme v bodu nula, stavba se nepohnula ani o milimetr. Teď jste rozhodli, že je potřeba velká EIA. Úplně zbytečně jsme ztratili celý rok," uvedl poslanec Stanjura.
 
Kritizoval resort životního prostředí za to, že svalil odpovědnost za EIA na Ředitelství silnic a dálnic. S ostrou kritikou se připojil Miroslav Opálka. "To, co se děje, je nenormální. Jak je vidět, tak každý hledá alibi, ale o občany tady nejde. Ti jsou daleko, jsou to východňári," nebral si opavský zákonodárce žádné servítky. 
 
DEBATA ZATLAČILA MINISTRA DO KOUTA
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) reagoval na tvrdá slova opavských poslanců vyhýbavě.
   
"Ani nevíte, jak mě štve, že to takhle vypadá. Já jsem měl do poslední chvíle zprávu, že to lze přes zjišťovák udělat. Byl jsem přesvědčen, že to půjde udělat rychle, pouze jsem v tu chvíli neměl informace. Jsem domluvený s ministrem dopravy a intenzivně pracujeme na tom, abychom to zvládli v co v nejkratší době.," sliboval Brabec. Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 debatu přivítalo. "Je dobře, že proběhla. Byla to věcná kritika a možná nebyla pro některé příjemná," komentuje tajemník sdružení Martin Dostál.
   
A vzápětí pokračuje: "Bylo už asi nutné jasně říci, jak se věci skutečně mají." Parlamentní diskuse jednoznačně obnažila to, co se v podstatě už ví. Problém s EIA se u Prodloužené Rudné takřka nepohnul z místa. Už teď je jasné, že se zprovoznění Prodloužené Rudné značně oddálí, ale nikdo si netroufá odhadnout, na jak dlouho. "Je to krutá a hlavně smutná realita. Před několika měsíci jsme na to upozorňovali, ale nikdo v Praze nechtěl vzít naše výhrady v potaz. Kdo na to doplácí, jsou zejména lidé v Porubě," dodává tajemník Sdružení Dostál. Nezbývá než doufat, že stát svou chybu urychleně napraví. Otázkou však zůstává, jestli se lidem v Porubě a v západní části kraje někdo z Prahy za uvedené průtahy omluví. Bylo by to rozhodně na místě.
  
Autor: JITKA HRUŠKOVÁ

« zpět na přehled