Opavský a Hlučínský deník: Slavnostní otevření silnice I/11

13: 10. 2015; Opavský a Hlučínský Deník (zdroj)
  

Po šesti a půl letech od poklepu na základní kámen byla v úterý 13. října na křižovatce u Hrabyně slavnostně otevřena silnice I/11 z Mokrých Lazců na hranici Ostravy.

Zdravici jí předali představitelé zhotovitelských firem, Moravskoslezského kraje, Opavska i politické scény.

„Dospěli jsme do bodu, o kterém jsme často nevěděli, jestli nastane a nastává právě dnes," konstatoval s úsměvem náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

„Snažili jsme se odvést dobrou práci. Pokud se nějaké „mušky", nutné časem vychytávat, přece jen vyskytnou, promiňte nám je," požádal motoristy generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Člověkem, který má na pokračování výstavby lví podíl, je opavský exprimátor, poslanec a dřívější ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

„Pomáhali mi v tom kolegové poslanci napříč republikou i politickým spektrem. Nová silnice bude znamenat rychlejší a bezpečnější spojení mezi Opavou a Ostravou. Navíc je skutečně krásná," konstatoval Zbyněk Stanjura.

Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) považuje stavební komplikace v letech 2010 až 2012 za největší škodu. „Věřím, že další politici už nic podobného neudělají," dodal hejtman se slovy uznání pro svého náměstka Daniela Havlíka, který v plném nasazení vyřešil poslední vážný problém jedenáctky, související se soukromým pozemkem.

Ocenil i trpělivost občanů a vedení obcí Hrabyně i Velké Polomi, které prožívaly během stavby těžké chvíle s vysokým počtem kamionů.

Starostka Hrabyně a předsedkyně Sdružení pro výstavbu komunikací I/11 a I/57 Zdeňka Jordánová (ČSSD) ocenila vstřícnost majitelů pozemků při jejich vykupování a za velkou pomoc při dotažení projektu do zdárného konce poděkovala opavským poslancům Zbyňku Stanjurovi (ODS) a Miroslavu Opálkovi (KSČM).

Páska byla slavnostně přestřižena a umožnila zhruba od 15 hodin běžným motoristům jízdu po nové silnici v její plné kráse.

Převedením provozu z průjezdního úseku Hrabyní, Velkou Polomí a Josefovicemi bude doprava mezi Opavou a Ostravou zklidněná a stávající silnice bude plnit dopravně obslužnou funkci pro místní dopravu.

Nová jedenáctka měří téměř deset kilometrů a je řešená mimoúrovňově pomocí čtrnácti mostů. Náklady na výstavbu představují 3,6 miliardy korun bez DPH. Projekt byl spolufinancovaný Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Doprava a pětaosmdesát procent nákladů hradil nenávratný příspěvek EU v rámci Priority 4 Modernizace silnic I. třídy mimo TEN-T.

dnes 15:08
AKTUALIZOVÁNO 15:31

Autor: Jitka Hrušková
Zdroj: http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/jedenactka13102015b.html

« zpět na přehled