Ministr slíbil stavět za rok

6.2.2013; Moravskoslezský deník

K přeložce silnice I/11, která má pomoci nejen Třinecku, se vyjádřil další ministr dopravy

Region – Stane se Zbyněk Stanjura tím ministrem dopravy, který konečně přesně „trefí“ termín zahájení výstavby přeložky silnice I/11 na Třinecku? To se ukáže za patnáct měsíců. Jeho předchůdci buď měli „velké oči“, nebo naopak mluvili o tom, že do země se kopne nejdříve v roce 2015. Tento scénář ale samosprávy na trase odmítají.
Nová cesta měla být dokončena v roce 2012. Alespoň tak se k tomu zavázala vláda ve svém sedm let starém usnesení, a to v souvislosti se zahájením provozu v nošovické automobilce. První územní rozhodnutí se přitom podařilo zajistit až v roce 2009,od té doby příprava přeložky sice pokročila, avšak termíny se rok od roku měnily.
Nyní třinecká radnice počítá s tím, že výstavba první etapy začne za rok v květnu. A jablunkovský senátor Petr Gawlas to po nedávné pracovní schůzce s ministrem dopravy Zbyňkem Stanjurou vidí stejně. „Tématem našeho jednání byla – jak také jinak – přeložka silnice I/11. Během našeho rozhovoru mi pan ministr potvrdil pozitivní informace o tom, že stavba přeložky v úseku ,Bajusz – Shell´ bude zahájena v květnu 2014 a termín uvedení do provozu je plánován na polovinu roku 2017,“ sdělil redakci Petr Gawlas. „Je sice pravda, že tento obchvat měl stát už dávno, nicméně ve světle problémů, jaké zažívají v posledních letech v naší zemi prakticky všechny dopravn&iacu te; stavby, jsou i tyto termíny dobrá zpráva,“ prohlásil jablunkovský senátor. Podle něj ministr počátkem března přijede do regionu. Předpokládá se, že nejdříve se bude stavět právě takzvaný obchvat Třince, což je více než čtyřkilometrový úsek od čerpací stanice Shell u kruhového objezdu v Oldřichovicích k firmě Bajusz v Bystřici. K počátku roku bylo zajištěno stavební povolení v polovině hlavní trasy, pro druhou polovinu probíhá stavební řízení. „Stavební povolení dosud chybí na konci trasy v Bystřici, tam vyvlastňujeme. Dále probíhají výkupy pozemků na další stavbě, a to v Neborech a Oldřichovicích. Vyvlastňují se hlavně věcná břemena pro přeložky s&iacu te;tí. Běží rovněž vyvlastňovací řízení u pozemků pod silnicí v Hnojníku a Stříteži,“ shrnula nedávno Věra Pindurová z příslušného odboru na třineckém městském úřadu.
Šéf osadního výboru v Neborech Adolf Bolek netuší,kdy tato lokalita přijde na řadu. „Ale podle posledních informací, které mám, by se to mělo stavět současně,“ řekl včera Deníku.
Nedovede si prý představit, že lidé v Neborech by museli čekat až do roku 2017, než se postaví nová silnice z Oldřichovic do Bystřice. „Ta cesta tu vypadá strašně, to už je k nevydržení,“ pravil.
K nové silnici už toho bylo řečeno tolik, že zbývá jen jediná věc – postavit ji.

« zpět na přehled