Hackeři z Anonymous pustili na web seznam všech členů ODS i s adresami

6.2.2012; Mladá fronta Dnes

Na internet unikl seznam členů ODS. Přihlásili se k němu hackeři ze sdružení Anonymous. Ti už minulý týden kvůli smlouvě ACTA, která má chránit duševní vlastnictví na internetu, napadli web občanských demokratů.

Stránky vládní ODS napadli hackeři, vadí jim protipirátská smlouva. (2. února 2012) | foto: www.ods.cz 

Zveřejněný seznam čítá 27 730 jmen. U každého člena je uvedené jméno a příjmení, adresa, případně i e-mail. Nechybí ani datum vstupu do ODS, název stranické organizace či funkce.

Vedení ODS už o úniku ví. "Krádež některých osobních údajů členů ODS je daleko za hranou toho, pod čím si lze představit svobodné využívání internetu. Anonymous tímto krokem potvrzují, že jim nejde o seriózní diskusi, ale o nátlakové aktivity za hranicí zákona," uvedl hlavní manažer strany Jan Kočí.

Prosazování politických stanovisek podobným atakem na občany, kteří se svobodně sdružují v politické straně, nelze podle něj v demokratické společnosti akceptovat.

Kočí dodal, že dohoda ACTA nenutí signatářské státy ke kontrolám laptopů na hranicích či omezování přístupu k internetu. "V tomto smyslu jsou hackerské útoky na web ODS zcela nesmyslné. ODS nesouhlasí s jakýmkoli užíváním neoprávněně získaných informací a osobních údajů svých členů včetně jejich zveřejňování. V případě jejich užití podnikneme veškeré právní kroky k ochraně svých členů a k postihu pachatele takového nezákonného jednání," uvedl.

Ke krádeži dat se vyjádřil i předseda poslanců strany Zbyněk Stanjura. "Pokud je to pravda, tak se ukazuje, že se nejedná o souboj o svobodu na internetu. Nevím, k čemu má někdo seznam našich členů a mailových adres. Jedině k tomu, že jim chce ty adresy nabourat nebo posílat spamy a viry. Žádný logický důvod v tom nevidím," uvedl Stanjura.

Občanští demokraté budou situaci řešit. "Myslím, že o tom budeme debatovat, a uvidíme, zda najdeme nějaké řešení do budoucnosti. Nevím ale, jestli zrovna politická strana může vydávat tak obrovské náklady na zabezpečení internetu," dodal Stanjura s tím, že počet členů ODS se mění každý den a pohybuje se nyní mezi 27 a 28 tisíci.

Hackeři tvrdí, že je k získání seznamu členů přiměla reakce ODS na napadení stranického webu, které Anonymous provedli minulý týden v noci na čtvrtek. Občanští demokraté jim poté poděkovali za reklamu (více zde).

"Vaše arogantní prohlášení, kterým se snažíte zakrýt vaši neschopnost zabezpečit váš IT systém, nás motivovalo k dalšímu útoku. Jak chcete vést tuto zemi a zastupovat nás občany při správě věcí veřejných, když nejste schopni zvládnout tak elementární věc?" reagují Anonymous.

Česká republika se k dohodě ACTA připojila na konci ledna. Dohoda začne v Česku platit, jen pokud ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.

Odpůrci smlouvě vyčítají, že omezí svobodu internetu. Kvůli podpisu dohody internetoví aktivisté zablokovali web vlády, Sněmovny nebo Ochranného svazu autorského. Proti dohodě se demonstrovalo i v ulicích řady českých měst.

« zpět na přehled