Drábek zmatky na úřadech práce zlehčuje, míní ODS a chce jednání K9

31.1.2012; Mladá fronta Dnes

Chaos, který na úřadech práce od začátku roku provází čerpání dávek, chce ODS řešit na nejbližším jednání koaličních lídrů. Za zmatky podle občanských demokratů může manažerské selhání na ministerstvu práce a sociálních věcí, uvedl na brífinku šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Poslankyně Lenka Kohoutová uvedla, že občanští demokraté jsou znepokojení situací, která provází proplácení dávek na úřadech práce.

"Tato situace je panem ministrem Drábkem velmi bagatelizována. Chtěli bychom, aby ministerstvo promptně situaci vyřešilo a dávky byly proplaceny. Bylo slíbeno, že do 31. ledna budou všechny dávky vyplaceny. My se ale obáváme, že se tak nestalo," uvedla Kohoutová s tím, že s kolegy na možné problémy upozorňovali už loni.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) tvrdí, že systém nekolabuje. Zbývá podle něj vyplatit méně než jedno procento dávek, k čemuž prý dojde během úterý.

"Pokud má někdo z koaličních partnerů pochybnosti, tak mu postup rád vysvětlím a rád jej obhájím. Budu také deklarovat na číselných řadách jednotlivých lednových dnů, jakým způsobem jsme postupovali při výplatě dávek," reagoval ministr.

Aktuální informaci o výplatách sociálních dávek a zajištění činnosti úřadů práce požaduje po Drábkovi i opoziční ČSSD. "V úterý jsme podali žádost o zařazení mimořádného bodu na jednání Sněmovny ke kolapsu fungování úřadů práce a destrukce systému výplat sociálních dávek," informoval předseda strany Bohuslav Sobotka.  

ČSSD vyzývá ministra k rezignaci, což Drábek v úterý odmítl. Na chaos při čerpání dávek si stěžují pracovníci úřadů práce i odbory.

« zpět na přehled