D1 se rozšíří o 1,5 metru. Oprava začíná

11.4. 2013; Moravskoslezský deník

Rekonstrukce startuje na konci dubna. Žádné objízdné trasy nebudou. Jeďte vlakem, nabádá ministr dopravy

Praha, Jihlava – Buďte trpěliví, dodržujte pravidla. A pokud můžete, využijte i alternativní způsoby dopravy z Prahy do Brna, třeba vlak.
S takovou prosbou včera před veřejnost předstoupil ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) definitivně podepsalo smlouvu se zhotoviteli opravy prvních dvou úseků dálnice D1. Na přelomu dubna a května tak silničáři omezí provoz v úsecích Větrný Jeníkov – Jihlava a následně také Lhotka – Velká Bíteš.
Největší akce v novodobých dějinách českého dopravního stavitelství tak odstartuje.
„Letos by se mělo zahájit čtyři až pět úseků,“ uvedl ministr Stanjura. Dva úseky jsou už podepsány, u zbývajících tří se zatím čeká na to, zda se neúspěšné firmy neodvolají proti výsledkům veřejné soutěže. Zatím padlo jen jedno odvolání, a to od Eurovie.
Řidiči budou v době rekonstrukce jezdit jen po jedné straně dálnice ve čtyřech. U každého opravovaného úseku by měla hlídat policie a v okolí se bude nacházet i odtahová služba. Dvacet čtyři hodin denně budou opravované úseky hlídat kamery a jsou připraveny i evakuační trasy, kudy by se k opravovaným úsekům měli dostat v případě nutnosti záchranáři. Mimo jiné to bude i po polních cestách. „Pokud budou řidiči plánovat cestu po D1, měli by počítat i s možnými kolonami. To znamená třeba vzít si s sebou dostatek tekutin,“ apeloval včera šéf dopravní policie Tomáš Lerch.
Žádné oficiální objízdné trasy nejsou plánovány. Pokud nastane problém, řidiči si cestu najdou sami. Z toho ale nejsou nadšeny obce z okolí dálnice či krajské samosprávy.
„Vadí nám, že zcela záměrně nebyly stanovené objízdné trasy, aby po skončení modernizace dálnice investor nemusel platit i opravu rozbitých silnic na objízdných trasách, což je jinak naprosto běžné,“ stěžuje si náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl (ČSSD). „Řidiči se budou s největší pravděpodobností chtít vyhnout kolonám na opravované dálnici, takže se zvýší frekvence dopravy na souběžných krajských komunikacích II/602 a II/112 a případné opravy těchto silnic bude muset financovat kraj,“ obává se Joukl.
„Už jsme si zvykli, že když je zácpa nebo nehoda na dálnici, osobní auta i kamiony hromadně sjíždějí z dálnice a jezdí přes naši obec. Jenže to je vždy jen taková nárazovka, která trvá nanejvýš několik hodin,“ dodává starosta Větrného Jeníkova Ivo Grubbauer.
Policie sice zakáže sjezd kamionů z dálnice, pro osobáky to ovšem platit nebude.

« zpět na přehled