Zbyněk Stanjura podpořil starosty z Mikroregionu Hvozdnice

16.05.2012

Obce Mikroregionu Hvozdnice žádají poslance, aby jim dali více peněz z daní. V opačném případě hrozí zastavení základního fungování obcí.

Jedenáctka starostů a starostek z mikroregionu Hvozdnice se obrátila na předsedu poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru, aby jí pomohl prosadit nový zákon o rozpočtovém určení daní, jehož prostřednictvím by zejména menší obce získaly vyšší podíl ze sdílených daní. V současné ekonomické situaci obcím hrozí, že nebudou schopny provádět nutné opravy, natož něco zvelebit.


Starostové se s poslancem setkali v pondělí 14. května v Oticích. Poslance Stanjuru oslovili mimo jiné proto, že jako jediný ze zákonodárců odpověděl na jejich společný dopis ohledně rozpočtového určení daní.
Šéfové obcí popsali poslanci aktuální kritickou situaci. „Jen náklady na vypracování nového územního plánu představují pro naši obec enormní zátěž. A to nemluvím o tom, kdybychom měli udělat kousek silnice. To je zátěž na několik let,“ podotkl starosta dvěstěšedesátihlavých Mikolajic Martin Krupa.


Poslanec Stanjura zvýšení výnosu z daní pro malé obce podporuje a věří, že nový zákon podpoří i opozice. „V této chvíli je změna na dobré cestě. Pro Mikolajice by to znamenalo, že budou mít roční příjem vyšší zhruba o půl milionu korun,“ řekl poslanec.


Kromě daní zmínili starostové ještě problémy s vesnickými školami a jejich financováním či zcela paralyzovaný institut veřejné služby, pomocí kterého měli využívat práci dlouhodobě nezaměstnaných lidí. „Veřejná služba nefunguje a lidé se jí neustále vyhýbají,“ stěžovala si starostka Jezdkovic Věra Burdová. „Lidé dělají všechno proto, aby veřejnou službu nemuseli vykonávat. Raději zlomí koště, abychom pak museli dvě hodiny shánět nové,“ dodal starosta Otic Vladimír Tancík. Poslanec bude jejich připomínky tlumočit ministrovi práce a sociálních věcí.


Dále mají obce problémy s vyúčtováváním nákladů na místní školy a mají obavy, že se malé školy budou rušit. „Děti alespoň do deseti let by měly zůstávat ve škole na obci. Pokud musí dojíždět, nebo žijí na internátě, obec postupně zaniká,“ uvedl starosta z Dolních Životic Jaroslav Vaněk. „Změna financování škol je už na dobré cestě a obcím se uleví,“ reagoval poslanec Stanjura.


Poslanec starostům navrhl, že podobné setkání mohou opakovat, což zástupci mikroregionu kvitovali s povděkem. „Je důležité, aby se poslanci dozvěděli, co reálně trápí malé obce,“ vysvětlil smysl setkání starosta Otic Vladimír Tancík.

« zpět na přehled