Zbyněk Stanjura: Nejdůležitější jsou pracovní místa!

16.10.2013

Za největší problém Moravskoslezského kraje považuji vysokou nezaměstnanost. ODS přináší recepty, jak udržet stávající pracovní místa a vytvářet nová. Navrhujeme další snížení cen energií, nastavení poplatků a ekologických limitů na úroveň okolních zemí, dopravní stavby na I/11, obchvaty měst, podporu vědy a výzkumu, zachování podmínek živnostníkům, programy na podporu podnikání, rekvalifikační a sociální programy, bankovní záruky a přístup k úvěrům pro podnikatele a živnostníky, podporu zkrácených úvazků, preferenci místních firem ve veřejných zakázkách.

To vše jsou konkrétní kroky, které navrhuji spolu se svými kolegy. Už jako ministr dopravy jsem prosadil během pouhých sedmi měsíců miliardové investice státu do silnic a železnic v našem kraji. Každý, kdo v těchto dnech a týdnech cestuje mezi Opavou a Ostravou, vidí čilý stavební ruch na dvou úsecích nové silnice, která připojí západní část našeho kraje k dálnici. Po letech přešlapování se příští rok začnou stavět dva úseky silnice I/11 v okolí Třince, které uleví naprosto přetížené cestě na Slovensko. V novém volebním období budu stejně razantně podporovat spuštění staveb obchvatů důležitých měst našeho regionu – Frýdku – Místku, Krnova a své rodné Opavy.

Ke kvalitnímu životu patří kromě práce i pocit bezpečí v ulicích našich měst a obcí. Kandidáti ODS se zaměří na boj s drobnou kriminalitou a recidivisty. Zavedeme do právního řádu zásadu „třikrát a dost“ u opakovaných přestupků, jako jsou drobné krádeže. Nikdo, zejména naši senioři a děti, se nesmí na ulicích bát. Starostům a zastupitelům dáme pravomoc regulovat na svém území sběrny odpadu, ve kterých často končí ukradené věci. Jako si obce díky podpoře zákonodárců ODS mohou po letech poradit s hazardem, tak si v tomto případě poradí s dalším nebezpečným jevem.

Solidarita a soucit jsou typické konzervativní, pravicové hodnoty. Sociální systém může potřebovat každý z nás. Vykážeme však ze sociální systému černé pasažéry, kteří solidaritu ostatních daňových poplatníků zneužívají. Zrušíme kšefty s chudobou na ubytovnách jednoduchým způsobem. Za každé lůžko navrhujeme platbu včetně energií maximálně 1 tisíc korun měsíčně. Prosadíme povinnost veřejné služby pro dlouhodobě nezaměstnané. Pracovat musí být výhodnější, než pobírat sociální dávky.

Základem fungujícího státu jsou fungující rodiny. Vytvoříme lepší podmínky pro rodiny a mezigenerační solidaritu. Budeme ekonomicky motivovat zaměstnavatele k tvorbě pracovních míst se zkráceným úvazkem, zejména pro ty, kteří pečují o děti, či příbuzné s vyšším stupněm závislosti.

Základem úspěchu v životě jednotlivce i země jako celku je vzdělání a dobré školy. Investice do škol, vědy a výzkumu jsou a nadále budou naší prioritou.

To jsou některé body volebního programu, který Vám nabízí ODS a její kandidáti v Moravskoslezském kraji. Více se dozvíte na www.ods.cz.

« zpět na přehled