Zbyněk Stanjura: Děti a senioři se musí cítit bezpečně

16.10.2013

Ke kvalitnímu životu patří kromě rodiny a práce také pocit bezpečí v ulicích našich měst a obcí. Kandidáti ODS se zaměří na boj s drobnou kriminalitou a recidivisty. Zavedeme do právního řádu zásadu „třikrát a dost“ u opakovaných přestupků, jako jsou drobné krádeže.

V současné době například platí, že krádež, při které je způsobena škoda nižší než 5 tisíc Kč, je klasifikována pouze jako přestupek. Prosadíme, aby ten, kdo se takového přestupku dopustí potřetí v řadě, byl souzen pro trestný čin. Proto podpoříme rychlé zavedení registru přestupků. I drobný útok na soukromý majetek musí být odhalen a potrestán.

Nikdo, zejména naši senioři a děti, se nesmí na ulicích bát.

Převedeme policisty z kanceláří na ulice. Snížíme administrativní povinnosti policistů, aby měli více času na boj s kriminalitou.

Stát musí být schopen okamžitě a tvrdě zasáhnout proti extremismu a rasismu. Zároveň nesmí připustit, aby v zemi existovaly lokality, kde se slušní lidé bojí vyjít večer na ulici. Stát musí zasáhnout proti nepřizpůsobivým osobám, které ztěžují život mnoha našim občanům. Pokud to neudělá, napětí ve společnosti poroste a povede k podpoře extrémistů.

Dnes si obce díky podpoře zákonodárců ODS mohou po letech poradit s hazardem. Nyní se zaměříme na další negativní jev. Prosadíme silnější roli obcí v boji se zloději kovů, protože řadu občanů i obcí trápí opakované krádeže, například okapů, či kanálů. Budeme tedy usilovat o zákaz prodeje těchto věcí ve sběrných surovinách, doplněný o razantní postihy sběren, které by to nedodržovaly.

Dáme městům a obcím možnost omezit výkup sběrných kovů pouze na určitý čas a místo.. Krajský úřad, který následně vydává konečné rozhodnutí o povolení sběrny, pak musí takovou obecně závaznou vyhlášku obce respektovat.

To jsou některé body volebního programu, který Vám nabízí ODS a její kandidáti v Moravskoslezském kraji. Více se dozvíte na www.ods.cz.

« zpět na přehled