Vlajkovou lodí opavské kultury je Slezské divadlo

26.02.2012

Místní sdružení ODS v Opavě podpoří konkrétními kroky petici na záchranu Slezského divadla, jehož rozpočet město výrazně omezilo.

„Opavská ODS na pondělním zasedání městského zastupitelstva navrhne, aby město zvýšilo rozpočet Slezského divadla na úroveň, která zachová jeho provoz na důstojné umělecké úrovni,“ uvedl předseda sdružení Zbyněk Stanjura. „Myslíme si, že vlajkovou lodí opavské kultury nejsou odpadkové koše obalené igelitem, ale Slezské divadlo,“ dodal. Připomněl, že na poslední rozsáhlou rekonstrukci divadla získala Opava 91 milionů korun z fondů Evropské unie a tyto peníze jsou teď rozhodnutím zastupitelů SOS za Opavu a ČSSD mařeny.

Současné kroky vedení města znamenají postupnou a tichou likvidaci největšího opavského kulturního zařízení. Divadlo si přitom si dokázalo získat uznání na domácí i mezinárodní scéně a jeho protagonisté získali nejprestižnější české divadelní ceny.

„Je neuvěřitelné, že výsledkem nové a hlasitě proklamované kulturní koncepce města jsou výpovědi divadelním umělcům. Je to další ukázkový příklad, kdy jsou slova a činy ve značném nesouladu,“ komentoval počínání radnice člen kulturní komise a zastupitel za ODS Marek Veselý, který poukázal i na to, že podobným způsobem likviduje náměstkyně Brady odpovědná za příspěvkové organizace města i další kulturní stánky a akce. „Jen s vypětím všech sil se loni podařilo zachránit Opavské kulturní léto, které nové vedení města chtělo zrušit,“ uvedl jako příklad.

Místní rada ODS věří, že zastupitelé SOS za Opavu, Strany zelených a ČSSD přehodnotí své dřívější rozhodnutí a pomohou zachovat Slezské divadlo, které doposud úspěšně dokázalo přestát jak období nacismu, tak i komunismu.

Ohlasy v médiích na zasedání zastupitelstva najdete zde a zde.

« zpět na přehled