V Opavě vznikla první Montessori škola

04.09.2012

Sdružení Montessori Opava ve spolupráci s městským odborem školství otevřelo v Opavě novou základní školu. Je to první škola v Moravskoslezském kraji, kde učitelé vyučují podle systému Marie Montessori. Rodiče z Opavy a okolí tak mají možnost vybrat pro dítě i jednu z prověřených metod alternativního vzdělávání.

Sdružení připravovalo školu tři roky. Hledalo zapálené a vzdělané učitele, připravilo dotazníkový průzkum mezi místními rodiči, zda by o takový typ vzdělávání měli zájem. V opavském zastupitelstvu jsme podpořili záměr sdružení a město se stalo zřizovatelem školy. Jsem rád, že jsme síť místních škol rozšířili o nové příležitosti.

První školní den byla třída plná. Děti společně se svými blízkými byly opravdu nadšené. I když škola sotva začala, díky společným přípravným kurzům už věděly, co je čeká.

Montessori není zařízení, kde si dětí hrají a neučí se. Z toho, co jsem měl příležitost vidět, je zřejmé, že se učí hodně. Jen k tomu používají jiné pomůcky a učitelé se věnují každému jednotlivému žákovi. I když se ve škole neznámkuje, rodiče mají okamžitou zpětnou o tom, co právě škola probírá. Udělají si dobrý obrázek, jak si jejich potomci vedou. Škola i sdružení mají své webové stránky, takže se každý může podívat, oč se vlastně jedná (zde).

Děkuji škole za pozvání na první školní den. Bylo to velmi zajímavé a podnětné. Za zřizovatele, tedy město Opavu, se otevření zúčastnila Andrea Štenclová z odboru školství.

« zpět na přehled