• Jste zde:
  • Úvodní strana » 
  • Aktuality » 
  • Úsporný rozpočet pro 2012 podpoříme. Chceme ale i trvalou dluhovou brzdu

Úsporný rozpočet pro 2012 podpoříme. Chceme ale i trvalou dluhovou brzdu

25.10.2011

„Poslanci ODS jsou připraveni podpořit návrh rozpočtu v podobě, ve které ho předložila vláda. O zodpovědnou rozpočtovou politiku naší země a snižování schodku veřejných rozpočtů se zasazujeme dlouhodobě a předložený rozpočet tomuto trendu odpovídá. Myslíme si ale, že by se ve snaze zavést dluhovou brzdu mělo pokračovat. V této souvislosti připomínám náš návrh finanční ústavy. Na té je koaliční shoda a věříme, že ministr financí brzy předloží konkrétní legislativní návrh,“ řekl před novináři Zbyněk Stanjura.

Ten zároveň připomenul, že během posledních dvou let, které uplynuly od zveřejnění tohoto návrhu ze strany ODS, přijala finanční ústavu celá řada evropských zemí. „Za tu dobu se k nějaké formě dluhové brzdy přiklonilo Německo, Švýcarsko, Polsko, Maďarsko nebo Island. Francie, Španělsko a Itálie v současnosti na zavedení pracují a její zavedení má v plánu třeba Bulharsko a Slovensko. Nechceme, aby si v tomto klíčovém opatření nechala Česká republika ujet vlak,“ doplnil Stanjura.

V reakci na prohlášení Věcí veřejných, které požadují další jednání mezi parlamentními stranami o přímé volbě prezidenta, předseda klubu uvedl: „Poslanci ODS opakovaně avizovali, že jsou připraveni hlasovat pro vládní návrh zákona. I nadále odmítáme spojovat přímou volbu s dalšími podmínkami politických stran. Především nerozumíme tomu, proč bychom měli zvýšit váhu prezidentského úřadu tím, že zavedeme přímou volbu, a zároveň prezidentovi snižovat pravomoci. Pokud chce opozice podmiňovat přijetí přímé volby prezidenta dalšími podmínkami, bylo by poctivé, kdyby přiznali, že přímou volbu nechtějí vůbec. Dalším jednáním se samozřejmě nebráníme a budeme na nich svůj postoj trpělivě vysvětlovat,“ uzavřel Stanjura.

Video: http://www.ods.cz/clanek/127-usporny-rozpocet-pro-2012-podporime-chceme-ale-i-trvalou-dluhovou-brzdu

« zpět na přehled