• Jste zde:
  • Úvodní strana » 
  • Aktuality » 
  • Potřebujeme jasná pravidla pro všechny politické strany, aby stát nezbankrotoval

Potřebujeme jasná pravidla pro všechny politické strany, aby stát nezbankrotoval

14.03.2012

Společně s dalšími kolegy chceme prosadit zákon, který by zamezil nezřízenému utrácení ze státního rozpočtu a který by rozpočet chránil před velikášskými, draze vykoupenými volebními sliby. Musí skončit praxe, kdy politické strany korumpují své voliče výhodami ze státního rozpočtu a neberou ohled na ekonomické možnosti státu. Není možné, aby se naše země donekonečna zadlužovala.

Finanční ústava uloží vládě, aby usilovala o vyrovnané hospodaření s veřejnými rozpočty. Zároveň vládu zaváže k tomu, aby vedla politiku, která v budoucnu neohrozí stabilitu veřejných financí. Vláda bude muset formulovat pětiletou strategii pro oblast příjmů, výdajů i salda státního rozpočtu. Tuto strategii bude předkládat Poslanecké sněmovně.

Občanští demokraté budou jednat o konkrétních parametrech finanční ústavy s koaličními partnery i opoziční sociální demokracií. Jde o návrh, který by měl natrvalo zaktovit ve státní praxi.

Důležité pro nás je, aby se přísná rozpočtová pravidla vztahovala také na kraje a obce. Stanovená pravidla povedou všechny příští vlády k rozpočtově odpovědné politice. Bez výjimky.

Návrh ODS počítá se zavedením automatické dluhové brzdy při celkovém státním dluhu 45 procent HDP. Strukturální roční deficit by podle tohoto návrhu neměl přesáhnout jedno procento HDP. Obce a kraje by pak měly během období osmi let dosáhnout vyrovnaného hospodaření. Na fiskální politiku státu má podle ODS dohlížet rada nezávislých odborníků. Porušení pravidel by se promítlo do snížení platů příslušných ústavních činitelů.

Záznam tiskové konference najdete na youtube.

Média o finanční ústavě např. zde. Český rozhlas vysílal reportáž zde. 

« zpět na přehled