• Jste zde:
  • Úvodní strana » 
  • Aktuality » 
  • ODS: Ředitel finanční správy je nekompetentní dobrodruh. Kandidáti na ředitele by měli procházet veřejným slyšením

ODS: Ředitel finanční správy je nekompetentní dobrodruh. Kandidáti na ředitele by měli procházet veřejným slyšením

19.09.2017

19. 9. 2017; www.ods.cz
 
Sněmovní rozpočtový výbor bude dnes projednávat problematiku zajišťovacích příkazů a korunových dluhopisů. ODS dlouhodobě kritizuje fungování finanční správy, která spadá pod Ministerstvo financí ovládané hnutím ANO a kterou vede nominant Andreje Babiše Martin Janeček. Finanční správa svým postupem likviduje podnikatele, nehledí na oprávněnost svých zásahů a svou činnost ohýbá podle momentálních potřeb jejího šéfa Martina Janečka.
 
Finanční správa by měla být institucí, která dohlíží na výběr daní, a která je také prostředníkem mezi státem a občanem, nebo státem a podnikateli. S nástupem Andreje Babiše a jeho pravé ruky Martina Janečka se finanční správa změnila v represivní orgán s cílem zlikvidovat naše podnikatele a udělat ze všech sprosté podezřelé. Nepochopitelný je aktuální postup finanční správy ve věci korunových dluhopisů. Ještě před pár měsíci ředitel Janeček odmítal korunové dluhopisy řešit s tím, že neví, podle jakých norem by je měl vyšetřovat. Následně spustil monstrózní kontrolu. Ředitel finanční správy Martin Janeček je naprosto nekompetentní člověk, který svou neschopností poškozuje naše podnikatele a aktivní občany. Na svou funkci by měl okamžitě rezignovat,“ komentuje situaci předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
 
Spolu s nárůstem počtu zajišťovacích příkazů vzrostl také počet úspěšných odvolání. Je nepřijatelné, aby kvůli chybnému postupu finanční správy nuceně skončil byť jeden jediný podnikatel. Změna chování FS pod vedením Martina Janečka je nepřehlédnutelná, nemůže se jednat o náhodu,“ říká ekonomický expert Jan Skopeček.
 
Pro výběr generálního ředitele finanční správy by měl platit stejný postup, jako při výběru jiných vrcholných úředníků nebo ředitelů, které mají takto zásadní pravomoci, jako například šéfové vojenského zpravodajství. Kandidát by tak musel projít veřejným slyšením ve sněmovně, aby prokázal, že má pro výkon dané funkce kompetence a veškeré předpoklady. Současnému řediteli Martinu Janečkovi stačila ke zvolení do funkce jen jedna kvalifikace - a to ochota sloužit ministru financí, který jej do funkce nominoval,“ dodává Stanjura.
 

 

« zpět na přehled