ODS chce více kompetencí pro Nejvyšší kontrolní úřad

20.02.2012

V médiích začala další diskuze, jak by měly být rozšířeny pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu.

V pondělí 20. února pronesl David Ondračka z Transparency International k debatě kompetencích NKÚ, že se ODS cuká pravomoci zvýšit a má k tomu politický důvod. „Zdá se, že Občanská demokratická strana je dnes jedinou stranou, která návrh nepodporuje a chce ho blokovat," sdělil zástupce TI Ondráčka.

Nevím, z čeho pan Ondračka vychází, ale ODS podporuje koaličně dohodnutý návrh rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu schválený vládou.

Naši ministři pro úpravu pravomocí hlasovali ve vládě. Návrh poslance Polčáka, který se rozhodl koaličně dohodnutou novelu doplnit o rozšíření kontrol NKÚ na státní a městské firmy, ale prakticky nic nepřináší. Na první pohled sice slibuje, že bude hospodaření firem pod veřejnou lupou, na druhou stranu ale neřeší, jak by měly firmy s výsledkem kontroly nakládat. Je tedy otázkou, zda by v praxi přinesl vůbec nějakou změnu.

Další otázka je, zda má NKÚ zasahovat do výkonu akcionářských práv státu. Má mít představenstvo státní či městské firmy povinnost řídit se nálezy NKÚ? Nevznikne tak dvojkolejnost v řízení těchto firem? To jsou logické otázky, na které ale poslanecký návrh nedává žádné odpovědi. ODS přitom nechce nic jiného, než aby hlavní odpovědnost za hospodaření firem nesl ten, kdo vykonává práva akcionáře. Tedy stát nebo obce.

Dnes byl potvrzen rozsudek nad současným šéfem NKÚ Františkem Dohnalem. O volbě nástupce dosavadního prezidenta NKÚ proběhne v ODS debata. V tuto chvíli nemá smysl hovořit o žádných jménech a termínech.

« zpět na přehled