Nezapomeňme, sociální demokracii držel u moci přeběhlík

27.04.2012

Dnes, při jednání o důvěře vládě, jsem vystoupil ve sněmovně. Je neuvěřitelné, jak poslanci sociální demokraci zapomínají na to, jak vládli a u koho získali pro svou vládu podporu.

Dnes stojí poslanci před jinou volbou: Jde pouze o to, zda lidé, kteří vládu podporovali doposud, ji budou podporovat i nadále.

K poslancům:

Problém těch, kteří tady sedí roky, je ten, že se nám snaží namluvit, že svět začal v roce 2010. V nejhorším případě v roce 2006.


Protože tady tak dlouho nesedím, podíval jsem se do počítače a zkusil jsem posunout náš pohled o čtyři roky dál, do roku 2002. Do roku kdy existuje stojedničková většina a tvoří ji sociální demokraté.
A ČSSD padají ji preference. Pak přijdou volby roku 2004. Dvoje volby, které jsou přesnějším měřítkem nálad veřejnosti než průzkumy veřejného mínění.


Ve volbách do Evropského parlamentu obsadila nejsilnější vládní strana hezké páté místo. Přesvědčila 2,49 procenta oprávněných voličů České republiky. A přestože v sociální demokracii nemělo důvěru 97,51 procenta voličů, nekonaly se žádné předčasné volby.


Mohlo by se zdát, že to byli jiní sociální demokraté než dnes. Tak se podívejme. Lubomír Zaorálek byl v té době předseda poslanecké sněmovny a nenavrhoval, aby sociální demokracie odešla do opozice, když má tak malou důvěru. Bohuslav Sobotka, místopředseda vlády a ministr financí. Jiří Paroubek.


Pak byli ještě krajské volby, kdy je podporovalo 4,16 procenta oprávněných voličů a 95,84 procenta je nevolilo. A byly předčasné volby při tak nízké podpoře vlády? Nebyly.


Jak to sociální demokraté řešili? Dvakrát vyměnili premiéra. A jen jednou jedinkrát nejsilnější opoziční strana (ODS) vyvolala hlasování o nedůvěře. To si sociální demokraté chtěli ověřit, poté, co potopili svého vlastního prezidentského kandidáta, jestli má premiér Špidla důvěru. Získali 101 hlasů.


Poté vyměnili předsedu Špidlu za předsedu Grosse. Dneska se ke Grossovi nechtějí znát. Jeho ministři, jeho místopředsedové, nejbližší spolupracovníci.


V roce 2005 přišel premiér Paroubek a opět dopadlo hlasování 101:99. A hle jaké překvapení, když jsem se díval na sjetinu, kdo hlasoval pro a proti. Kdo byl tím 101. hlasem, který udržel Jiřího Paroubka, Davida Ratha a další? Poslanec za ODS Kott. Který šel z podzámčí na zámek, když použiju dnešní rétoriku sociální demokracie. A neštítili se toho hlasu a byli rádi, že ještě rok zůstali u vlády. A dnes nás budou ti stejní lidé školit. Ti samí kolegové Lubomír Zaorálek, Bohuslav Sobotka, David Rath, Michal Hašek.


A jak zareagovala sociální demokracie na ideové procitnutí našeho bývalého kolegy poslance. Jestlipak mu dali nějakou funkci? Překvapení, dali. Stal se šéfem středočeské pobočky VZP, kterou tehdy ovládal ve zdravotnictví David Rath.


Ano, vzniká nový politický subjekt. Není to na české politické scéně ani poprvé, a pravděpodobně ani naposled. Takhle vznikla Unie svobody, TOP 09 a taky LEV 21. (K poslancům ČSSD) Neslyšel jsem Vaše silné výroky k tomu, když vznikl LEV 21, aby tito lidé ihned odešli a položili mandát.

Slyšel jsem, že vládu možná podpoří ti, kteří se bojí trestního stíhání. Tak jediný, kdo se bát nemusí, je ten jediný přeběhlík v této sněmovně, kterého jsme nevydali trestnímu stíhání. A čirou náhodou je to přeběhlík od koalice k opozici (Stanislav Huml). Ten se opravdu bát nemusí, protože využil svého práva na imunitu.

Sociální demokracie přinesla nový pohled na politiku: ten, kdo podporoval vládu a bude ji podporovat i nadále, je přeběhlík a odpadlík.
A ť tedy opozice začne u sebe, protože svět nezačal před dvěma lety.

A teď si uvědomuji, protože vystupoval i pan poslanec Jandák. I on byl ministr Paroubkovi vlády, i on vládl s podporou poslance Kotta. Jsem rád, že jste po těch letech prohlédl a že byste dnes z takové vlády odešel.

Dámy a pánové, děkuji vám.

« zpět na přehled