Nepoučitelná ČSSD

20.03.2013

Při sledování víkendového sjezdu sociální demokracie bylo mnoha lidem úzko. Samozřejmě nemyslím vnitrostranický souboj stínů o neviditelná místa ve stínové vládě či souboje o posty místopředsedů, to patří ke koloritu velkých stran v opozici. Delegáti sjezdu schválili programový dokument, který jasně ukazuje pravou tvář ČSSD s koncepty starými desítky let. Žádná moderní evropská levice, o které čeští sociální demokraté rádi mluví a na kterou si zejména za hranicemi rádi hrají.

Stále otevřeněji připravují naše občany na společné vládnutí s komunisty a je jedno zda většinově, či menšinově. Komunisté v krajích jasně ukazují, kdo koho musí nakonec poslechnout a co všechno jsou sociální demokraté za vládní křesla ochotni obětovat. Nejhorší zprávou jsou ekonomické koncepty, které údajně mají představovat cestu rozvoje České republiky a cestu z hospodářské krize.

Chci pochválit sociální demokraty za to, že se nebáli ukázat svůj cíl - zvyšovat počet nezaměstnaných, kterým by mohli poskytovat sociální dávky, a tak zvyšovat počet potenciálních voličů v příštích volbách. Jak jinak mohu chápat návrhy na zvýšení daní živnostníkům, zavádění regulačních pokladen, zvýšení minimální mzdy o padesát procent, rušení regulačních poplatků nebo rušení zavedené penzijní reformy.

Líbivé návrhy v podobě „sbližování zdanění zaměstnanců a OSVČ“ nebo „zvýšení minimální mzdy“ je však nutné chápat se znalostí normálního fungování ekonomiky. Jistě i mnozí sociální demokraté ví, že razantní zvýšení minimální mzdy povede ke zrušení mnoha pracovních míst, mnozí sociální demokraté sami ví, jak obtížný je život živnostníků. Zhoršovat podmínky živnostníků znamená zhoršovat výkon českého hospodářství.

Nevím, kdo může uvěřit současně dvěma slibům z dílny sociální demokracie – udržíme schodek veřejných rozpočtů na úrovni výsledku vlády Petra Nečase a současně zvýšení finančních zdrojů na dopravní stavby, školství, zdravotnictví, či sociální služby. Zdá se, že během pobytu v opozici zapomněla asociální demokracie, že to byla její vláda, která nastavila kritizovaný složitý systém čerpání evropských peněz.

Sociální demokracie opět slibuje, že zdroje jsou, aby mohla po volbách stejně jako v minulosti říci, zdroje nejsou. Sociální demokracie je bohužel stále stejně nezodpovědnou stranou, jako za doby Stanislava Grosse nebo Jiřího Paroubka. Žádné překvapení, vždyť v jejich vládách byl ministrem financí jistý Bohuslav Sobotka.

« zpět na přehled