Ministr předal rezort prezidentské vládě

11.07.2013

Projev v aule Ministerstva dopravy ČR při předávání rezortu. (edit.)

Hezké odpoledne,
chtěl bych nejdříve poděkovat všem spolupracovníkům, kteří tady se mnou strávili sedm měsíců a společně se mnou posunuli rezort tím směrem, jakým jsem si představoval. Pro mě to bylo inspirujících sedm měsíců a obrovská zkušenost. Ti, kteří mě mohli blíže poznat, vědí, že jsem byl přítel kritické diskuze a racionálních řešení. Děkuji vám.

Současně řeknu to, co jsem úplně otevřeně řekl panu premiérovi i novému ministrovi. Patřím k parlamentní většině a budu se snažit, aby vláda vydržela co nejkratší dobu.

Na druhou stranu jsem se jako ministr dopravy netajil, že je to rezort, který potřebuje dlouhodobá řešení, stabilitu. Není to resort, ve kterém se mají politické strany utkávat v hlavním souboji. K tomu máme daně, sociální systémy, skladbu státního rozpočtu a podobné věci.

Řekl jsem panu premiérovi i panu ministrovi, že od okamžiku, kdy jsem byl v demisi, jsem už nečinil žádná rozhodnutí, která jsem považoval za strategická či dlouhodobá. Myslím si, že je to tak správně. K tomu, aby člověk mohl taková opatření činit, potřebuje mít důvěru v poslanecké sněmovně. (Obrací se k ministrovi Žákovi.) Věřím, že do té doby žádná taková rozhodnutí činit nebudete. Pokládám to za normální, jak vy jste řekl civilizované, a myslím, že se k tomu nemusíme ani vzájemně vyzývat.

Rezortu přeju, aby strategické dokumenty, které jsou připravovány velmi často na expertní úrovni, zůstaly na té expertní úrovni. Aby ingredience politických vlivů, například v sektorové strategii, a mnozí, kteří v této aule v této chvíli stojí, vědí, o čem mluvím, aby zůstala tak, jak to mnozí z vás a vaši spolupracovníci připravují.
Děkuji za slovo a těším se někdy nashledanou.

Otázka TV Nova
Vy jste dnes předal resort novému ministrovi. Co vás čeká v následující dny a týdny?

Příští týden mě čeká schůze poslanecké sněmovny respektive dvě, protože my víme, že většina poslanců není pro rozpuštění sněmovny. Sotva skončí schůze o rozpuštění, budeme projednávat přibližně čtrnáct zákonů ve třetím čtení. Pak se budeme připravovat na schůzi, která bude, když přijde pan premiér Rusnok s žádostí o důvěru.

Já jsem poslanec, takže budu působit v poslanecké sněmovně. Politické cíle jsem říkal ve svém závěrečném slově. Budeme se snažit, aby tato vláda nedostala důvěru. Je to tím, že jsme v netypické situaci. Kdybych předával resort po řádných nebo mimořádných volbách, tak bych samozřejmě říkal jiná slova, protože pak je předpoklad, že nový ministr vydrží celé volební období.

Měl jsem takovou oblíbenou historku. Když jsem se chtěl podívat, kde má fotku můj ministerský kolega, kterého znám osobně a byl tady před pár lety, musel jsem ujít skoro tři sta metrů. Tolik je tam fotek. A ten resort samozřejmě potřebuje, aby těch ministrů tady bylo co nejméně, aby se nestřídali velmi často. Ale politická realita je někdy prostě jiná.

Takže budu poslanec, budu působit v poslanecké sněmovně a budu se s oběma pány setkávat minimálně tam.

Záznam České televize z tiskové konference je zde.

« zpět na přehled