• Jste zde:
  • Úvodní strana » 
  • Aktuality » 
  • Evropská mezivládní dohoda o státních rozpočtech: nemůžeme podepsat prázdný šek

Evropská mezivládní dohoda o státních rozpočtech: nemůžeme podepsat prázdný šek

13.01.2012

Politické špičky celé Evropy debatují v posledních týdnech o tom, že by se měla zpřísnit pravidla hospodaření všech států Evropské unie. Taková pravidla mohou být užitečná, jenže konkrétní návrh pravidel zatím neznáme a nemůžeme posoudit, zda je podpořit či ne.

„Nebudu sedět ve vládě, která povede Česko mimo hlavní proud evropské integrace,“ řekl Lidovým novinám ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Reagoval tak na premiéra Petra Nečase. Premiér nechtěl dohodu předběžně podpořit, když nevíme, v čem přesně dohoda spočívá.

Na rozdíl od ministra Karla Schwarzenberga jsem velmi opatrný a nespoléhám na to, že zatím nedokončený text mezivládní dohody dojednávaný bez zástupců naší země v Bruselu bude výhodný i pro Českou republiku. Mimochodem výhrady ke smlouvě měli i zástupci Velké Británie či Švédska.

Stát i organizace, které chrání běžné spotřebitele u každodenních nákupů, dlouhodobě varují občany, aby se chovali odpovědně a nepodepisovali bianco spotřebitelské smlouvy. Lidé by se mohli snadno stát obětí špatného obchodu a mohli by se dostat do dluhové pasti. Stejný přístup bych očekával od ministra zahraničí a předsedy strany, která si dala odpovědnost do svého názvu.

Podepsat bianco šek bez důkladné analýzy jeho vlivu na Českou republiku za odpovědné nepovažuji. ODS bude trvat na tom, aby se vláda rozhodovala na základě znalostí všech faktů a dopadů, nikoli pod tlakem uměle vyvolané hrozby izolace v EU.

« zpět na přehled