Eurozóna chce naši podporu, ale rozhodovala by bez nás

01.02.2012

Nechali byste sousedy kontrolovat a řídit váš domácí rozpočet? Nechali byste je rozhodovat o rozpočtu, aniž byste do rozhodování mohli mluvit?

Premiér Petr Nečas odmítl podepsat za naši zemi evropský pakt o rozpočtové odpovědnosti. Srozumitelně vysvětlil, co jej k tomu vedlo. Mimo jiné poznamenal: „Nepodařila se vyjednat ani naše účast na summitech eurozóny, kde se teď bude dělat většina rozhodnutí. To mám souhlasit s něčím, když za to nedostaneme ani přístup k důležitým informacím?“

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na premiérův postoj ostře reagoval a uvedl, že premiér Nečas poškozuje Českou republiku. Kromě toho pan Schwarzenberg tvrdil, že se tak premiér zachoval s ohledem na národně socialistické křídlo ODS.

To jsou nepovedené, nešťastné a pro ODS až urážlivé výroky. Zásadně odmítám slova o národněsocialistickém křídle ODS. Poslanci ODS postup premiéra na jednání špiček EU jednomyslně podpořili.

Vláda se doposud neshodla na způsobu ratifikace a konečné znění smlouvy nám navíc neumožnilo rovnocennou účast na jednáních zemí eurozóny. Z takového přístupu eurozóny jsem mimořádně zklamaný zejména s ohledem na fakt, že jsme jen před několika dny avizovali připravenost poskytnout půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc zadluženým evropským zemím. Pomáháme-li eurozónu zachraňovat, měla by nás také pozvat ke společnému stolu.

Poslední verzi paktu, mimochodem už šestou, musíme nejdříve důsledně analyzovat. Společně s dalšími poslanci se obáváme zejména koncentrace moci do rukou největších evropských zemí a přesunu dalších kompetencí.

O vstupu do eurozóny, jejíž fungování bude nový pakt o rozpočtové odpovědnosti upravovat, by měli rozhodnout lidé v referendu. Podotýkám, že se Česká republika může k paktu připojit kdykoli v budoucnu, protože finální podoba smlouvy to umožňuje.

Související komentář zde.

Vyjádření premiéra Petra Nečase zde a zde.

« zpět na přehled